Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, dzięki współpracy z norweską organizacją pozarządową - Stowarzyszeniem INTBAU Norway, zaproponuje mieszkańcom 22 nowe kulturalno - edukacyjne wydarzenia.
Propozycje te władze samorządowe miasta oraz dyrekcja MDK omawiali z norweskimi darczyńcami podczas konferencji on-line.
- Cieszymy się z uczestnictwa w tym projekcie. Mamy za sobą już 20 lat doświadczenia i dobrze znamy kraj, z którym przyjdzie nam współpracować. Zawsze dbamy o to, aby zachowywać dziedzictwo narodowe i kontynuować tradycje - podkreślił Audun Engh z INTBAU Norway.
Dyrektor MDK w Stalowej Woli Marek Gruchota z kolei zwrócił uwagę na fakt, iż norweska pomoc umożliwi przypomnienie kulturalnego dziedzictwa dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. - Była to społeczność biedna, ale bardzo wesoła, harda i wrzawa - zapewnił dyrektor.
22 nowe kulturalno-edukacyjne wydarzenia, realizowane od 2021 do 2023 roku, mają być różnorodne i skierowane do różnych odbiorców. Będą oni mogli na przykład wziąć udział w wystawach, warsztatach, konferencjach czy też skorzystać z publikacji dotyczących regionalnego dziedzictwa Lasowiaków.
Nad wszystkim czuwał zaś będzie Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym, którego zadaniem będzie gromadzenie, przetwarzanie, promowanie, utrwalanie i udostępnienie tegoż dziedzictwa. Opracowane zostaną materiały źródłowe dotyczące obrzędowości lasowiackiej. W konsekwencji doprowadzi to do zmian w repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”. Zespoły otrzymają nowe stroje i instrumenty muzyczne.
- Zadanie to będzie realizowane we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie - wyjaśniła Katarzyna Warchoł - Garlicka z MDK w Stalowej Woli.
Całość zaś zwieńczy Festiwal Rzemiosła Lasowiackiego.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 19 na 16 maja br.).