Nowy numer 18/2021 Archiwum

Stalowa Wola. Lasowiacki projekt

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, dzięki współpracy z norweską organizacją pozarządową - Stowarzyszeniem INTBAU Norway, zaproponuje mieszkańcom 22 nowe kulturalno - edukacyjne wydarzenia.

Propozycje te władze samorządowe miasta oraz dyrekcja MDK omawiali z norweskimi darczyńcami podczas konferencji on-line.

- Cieszymy się z uczestnictwa w tym projekcie.  Mamy za sobą już 20 lat doświadczenia i dobrze znamy kraj, z którym przyjdzie nam współpracować. Zawsze dbamy o to, aby zachowywać dziedzictwo narodowe i kontynuować tradycje - podkreślił Audun Engh z INTBAU Norway.

Dyrektor MDK w Stalowej Woli Marek Gruchota z kolei zwrócił uwagę na fakt, iż norweska pomoc umożliwi przypomnienie kulturalnego dziedzictwa dawnych mieszkańców  Puszczy Sandomierskiej. - Była to społeczność biedna, ale bardzo wesoła, harda i wrzawa - zapewnił dyrektor.

22 nowe kulturalno-edukacyjne wydarzenia, realizowane od 2021 do 2023 roku, mają być różnorodne i skierowane do różnych odbiorców. Będą oni mogli na przykład wziąć udział w wystawach, warsztatach, konferencjach czy też skorzystać z  publikacji dotyczących regionalnego dziedzictwa Lasowiaków.

Nad wszystkim czuwał zaś będzie Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym, którego zadaniem będzie gromadzenie, przetwarzanie, promowanie, utrwalanie i udostępnienie tegoż dziedzictwa. Opracowane zostaną materiały źródłowe dotyczące obrzędowości lasowiackiej. W konsekwencji doprowadzi to do zmian w repertuarze  Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”. Zespoły otrzymają nowe stroje i  instrumenty muzyczne.

- Zadanie to będzie realizowane we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie - wyjaśniła Katarzyna Warchoł - Garlicka z MDK w Stalowej Woli.

Całość zaś zwieńczy  Festiwal Rzemiosła Lasowiackiego.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 19 na 16 maja br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama