Nowy numer 18/2021 Archiwum

Tarnobrzeg. Flagi na balkonach

Wielu mieszkańców Tarnobrzega postanowiło uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Świadczą o tym chorągwie w narodowych biało-czerwonych barwach powiewające na balkonach bloków i domów.

Z roku na rok coraz więcej tarnobrzeżan akcentuje swoje przywiązanie do biało-czerwonej. Niestety tegoroczny Dzień Flagi jest już drugim po ubiegłorocznym, przebiegającym pod znakiem pandemii. Dlatego też nie ma tradycyjnego wspólnego świętowania, któremu towarzyszyły okolicznościowe występy dzieci oraz rozdawanie flag i chorągiewek przez wolontariuszy, przedstawicieli władz miasta na czele z prezydentem i radnymi miejskimi.

Niemniej prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zachęca wszystkich mieszkańców miasta do wywieszania flag narodowych i obchodzenia trzech majowych świąt w rodzinnym gronie, przypominając jednocześnie o odpowiedzialności i nadal obecnym ryzyku zachorowania na koronawirusa. - Świętujmy, ale przede wszystkim dbajmy o siebie - podkreśla Dariusz Bożek.

Wśród tych, którzy co roku na swoim balkonie wywieszają narodową flagę jest pan Augustyn. - W naszej klatce chorągwie wywiesza większość sąsiadów. Zaczynało się skromnie od dwóch mieszkań, teraz jest to siedem. Pięknie wygląda, gdy spojrzy się z chodnika, jak w jednym rzędzie od pierwszego do czwartego piętra powiewają biało-czerwone. Mam szczególną estymę, powiedziałbym wręcz cześć dla flagi. Przez trzy lata służyłem w Marynarce Wojennej i najważniejszym momentem było zawsze podniesienie bandery. Uczyłem moje córki, a teraz wnuka, że gdy znajdą się w Gdyni i będą wchodzić na pokład ORP Błyskawica, a będzie bandera nie zapomnieli nigdy oddać jej hołdu - mówi pan Augustyn.

Tarnobrzeg. Flagi na balkonach   Tarnobrzeżanie coraz liczniej wywieszają z okazji narodowych świat polskie flagi. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony ustawą z 20 lutego 2004 roku. Warto pamiętać, iż 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jutrzejsze obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja również będą miały wymiar symboliczny. O godz. 12.30 w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, zaś o godz. 11 prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz z przedstawicielami Rady Miasta Tarnobrzega złożą kwiaty przy pomniku Bartosza Głowackiego, by w ten sposób symbolicznie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama