Nowy numer 25/2021 Archiwum

Tarnobrzeg w Klastrze Lasowiackim

Kolbuszowa, Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg i inne miejscowości z terenu dawnej Puszczy Sandomierskiej chcą powołać Klaster Lasowiacki.

Poświęcone temu było seminarium, które odbyło się 20 i 21 kwietnia. W rozmowach online uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych, naukowcy, przedsiębiorcy, animatorzy kultury z miejscowości zainteresowanych zawarciem porozumienia w sprawie powstania klastra. Tarnobrzeg reprezentowali prezydent Dariusz Bożek oraz przedstawiciele Tarnobrzeskiego Domu Kultury i Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Seminarium odbyło się z inicjatywy Stalowej Woli oraz tamtejszego Miejskiego Domu Kultury, które realizują projekt „Przebudowa i wykonane prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, dofinansowany z funduszy norweskich (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021).

 Jednym z celów tego projektu jest powołanie Klastra Lasowiackiego skupiającego szerokie regionalne środowisko: artystyczne, naukowe, biznesowe, instytucje, a także samorządy, które przewidują lub już realizują działania nawiązujące do tradycji i kultury Lasowiaków, dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

Uczestnicy seminarium mogli wysłuchać zdań ekspertów, w tym dr. hab. Agnieszki Rzepki z Politechniki Rzeszowskiej, ekspertki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Patrycji Laskowskie-Chyły, etnolożki, doktorantki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcina Jabłońskiego, międzynarodowego eksperta do spraw klasteringu, innowacji i współpracy międzynarodowej, zaś o idei samego Klastra Lasowiackiego mówił dyrektor MDK w Stalowej Woli Marek Gruchota.

Chęć uczestnictwa w klastrze zadeklarowali przedstawiciele władz: Tarnobrzega, Sandomierza, Stalowej Woli, a także zarządu województwa podkarpackiego.

- Dziedzictwo kulturowe to nasz skarb - powiedział prezydent - i naturalna platforma, na której możemy budować współpracę regionalną, planować rozwój. Nie wyobrażam sobie klastra bez Tarnobrzega.

Tarnobrzeg w Klastrze Lasowiackim   Pokaz mody inspirowanej tradycjami lasowiackimi w ramach projektu Sandomierz Fashion Street. Radek Delimata

Pierwsze działania pokazujące, że można wokół jednego projektu skupić kilkadziesiąt różnych podmiotów, podjęła w ubiegłym roku Justyna Wesołowska, projektantka i prezes Fundacji GAMON, która zorganizowała cykl imprez pod hasłem Sandomierz Fashion Street.

Kolejnym etapem zmierzającym do powstania klastra będą szkolenia oraz analizy pozwalające na szczegółowe określenie zasad, formy i zakresu jego działania. Formalne powołanie klastra planowane jest na rok 2023.

Wciąż można dołączyć do tej powstającej inicjatywy klastrowej. Informacji na ten temat udziela MDK w Stalowej Woli. Powstała też grupa na Facebooku pod nazwą „Las ojciec nas - klaster”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama