- W sposób bardzo symboliczny obchodziliśmy dzisiaj Dzień Ziemi - mówi Janusz Wepsięć z Centrum Natura 2000.
Na obchody, takie jak w latach sprzed pandemii, niestety nie pozwoliły obostrzenia związane z epidemią. Niemniej Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina w największe święto ekologiczne przystąpiło do sprzątania parku dzikowskiego, w którego obrębie znajduje się jego siedziba, oraz zawieszenia budek lęgowych dla ptaków, które bardzo chętnie obierają sobie ten teren na lęgi.
Licznie kwitną zawilce. Marta Woynarowska /Foto Gość- Panuje tutaj nie tylko spokój, ale przede wszystkim rośnie wiele starych, dziuplastych drzew, stanowiących idealne siedlisko dla ptaków. W chwili, kiedy rozmawiamy, możemy usłyszeć kosa, gołębia grzywacza, szpaka, stukanie dzięcioła, wieczorem zaś pohukiwania puszczyka. A teraz tuż obok nas na lipie zięba buduje swoje gniazdo. Wiosna zawitała zatem na dobre, a świadczą o tym chociażby licznie kwitnąca złoć, kokoryczka, fiołki oraz zawilce. Długo czekaliśmy na ten moment i wreszcie nadszedł. Tegoroczna wiosna jest jak najbardziej typowa, anomalie mieliśmy w latach ubiegłych, kiedy już w początkach marca robiło się ciepło i wszystko ruszało do życia. Tegoroczna dokładnie wpisuje się w stare przysłowia - "w marcu jak w garncu" oraz "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". Także ta wiosna jest jak najbardziej typowa i normalna - zaznacza J. Wepsięć. - Dlatego zachęcam do spacerów po parku, ale nie jako rodzaju przebieżki, tylko spokojnego wsłuchania się w odgłosy ptaków, przyjrzenia się roślinom, a o tym, co możemy spotkać w Dzikowie, poinformują nas tablice ustawione na ścieżce przyrodniczo-historycznej.
Lipowe pąki. Marta Woynarowska /Foto GośćIdea Światowego Dnia Ziemi swoimi korzeniami sięga roku 1969, kiedy na konferencji UNESCO poświęconej środowisku naturalnemu John McConnell zaproponował jego ustanowienie. Proklamacja podpisana przez sekretarza ONZ wyznaczała Dzień Ziemi na wiosenną równonoc. Niemniej od 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi, który obchodzony jest od roku 2010.
W obchody Dnia Ziemi, i to trwające cztery najbliższe dni, włączyła się gmina Gorzyce. W akcji sprzątania biorą udział stowarzyszenia, wszystkie działające na jej terenie ochotnicze straże pożarne oraz nieformalne grupy mieszkańców.