Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Akcja Żonkile

Tarnobrzeski Dom Kultury zachęca do wirtualnego udziału w obchodach 78. rocznicy wybuchy powstania w getcie warszawskim.

Z uwagi na pandemię i obowiązujące obostrzenia upamiętnienie bohaterów warszawskiego getta odbędzie się w internecie.

Cykl wydarzeń w wersji online przygotowało Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a linki do nich oraz zapowiedzi opublikował na swoim fanpage’u facebookowym Tarnobrzeski Dom Kultury, zapraszając do udziału w nich.

W programie obchodów znajda się premiery filmów animowanych, słuchowisk i opowiadań przeznaczonych dla dzieci. Będą to m.in.: słuchowiska na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla klas 1-3 szkoły podstawowej, oraz filmy „Będę pisać” dla klas 4-6 szkoły podstawowej i „Muranów - Dzielnica Północna” dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube (TUTAJ)

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Muzeum Polin (TUTAJ)

W poniedziałek 19 kwietnia o godz. 12 będzie na żywo transmitowana oficjalna uroczystość przy pomniku Bohaterów Getta.

Organizatorzy w tym roku pragną nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim, ale także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Tarnobrzeg. Akcja Żonkile   Żółte żonkile stały się symbolem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie. TDK

Obok możliwości obejrzenia przygotowanych filmów, słuchowisk oraz rozmów, Tarnobrzeski Dom Kultury zachęca także do samodzielnego wykonania papierowego żółtego żonkila, symbolu pamięci o powstaniu i jego bohaterkach oraz bohaterach, a film przygotowany przez Muzeum Polin z instrukcją jak go zrobić publikuje na swojej stronie internetowej (TUTAJ). Zdjęcie wykonanego kwiatka można opublikować w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Dlaczego akurat żółty żonkil? Przez lata ostatni przywódca powstania w getcie, Marek Edelman, w rocznicę zrywu żydowskich powstańców otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żółtych kwiatów, który składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Nigdy nie dowiedział się, od kogo pochodziły. Do tej niezwykłej historii postanowiło nawiązać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizując akcję rozdawania symbolicznych, papierowych żonkili. W ostatnich latach akcja ta rozszerzyła się także na inne miasta w Polsce, w tym także na Tarnobrzeg. Pierwszy raz została zorganizowana 19 kwietnia 2019 roku, a inicjatorką jej zorganizowania była Justyna Uchańska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu, pomysłodawczyni wielu akcji społecznych w mieście. Rozdawane wówczas m.in. przez prezydenta miasta Dariusza Bożka żółte żonkile miały również przypomnieć o nieobecnej już tarnobrzeskiej społeczności żydowskiej.

Tarnobrzeg. Akcja Żonkile

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach, i było pierwszym w Europie zbrojnym zrywem toczącym się w mieście. Członkowie Żydowskiej Organizacji Zbrojnej pod dowództwem Mordechaja Anielewicza oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, kierowanego przez Leona Rodala i Pawła Frenkla, mimo że byli świadomi przegranej, przystąpili do walki z hitlerowskim okupantem, pragnąc zginąć z bronią w ręku, a nie w komorze gazowej. Była to odpowiedź na przystąpienie Niemców do likwidacji getta i tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Powstanie upadło 16 maja, a jego symbolicznym zakończeniem było wysadzenie przez Niemców w powietrze Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

Tylko garstka powstańców zdołała się uratować, wśród niej był ostatni przywódca powstania Marek Edelman.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy