To już dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe LIBRI.
W tym roku organizatorzy postawili przed uczestnikami niełatwe zadanie połączenia w duchu ekologii tradycji i nowoczesności.
- Zainspirowały mnie, nie ukrywam, prace uczestników ubiegłorocznej edycji, którzy z bardzo różnorodnych materiałów tworzyli przedmioty, ozdoby charakterystyczne dla kultury lasowiackiej. Uznałam, że warto zachęcić dzieci i młodzież, by sięgnęły do jeszcze głębszych pokładów swojej nieograniczonej wyobraźni. Ponadto dobrze byłoby uzmysłowić im, że nie wszystko co jest już niepotrzebne musi trafić na śmietnik, że są rzeczy doskonale nadające się do powtórnego użycia, ale już w zupełnie innym charakterze. I tak powstał pomysł, by hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji było „Dziedzictwo kulturowe w recyklingowej odsłonie” - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. - Zdajemy sobie sprawę, że jest to niełatwe zadanie, wymagające sporej dozy inwencji, pomysłowości, ale tej akurat młodemu pokoleniu nie brakuje. Zawsze też uczestnicy mogą skorzystać z podpowiedzi swoich nauczycieli, rodziców.
W ostatniej przedpandemicznej edycji uczestnicy poszukiwali "Ginących zawodów - zawodów przyszłości". Marta Woynarowska /Foto GośćW tegorocznej edycji, z uwagi na tematykę konkursu, organizatorzy ograniczyli kategorię do dwóch - prac plastycznych oraz multimedialnych. Uczestnicy mogą sięgnąć po wszystkie materiały, a zwłaszcza te, które najczęściej trafiają do koszy. Chodzi bowiem m.in. o uświadomienie dzieciom i młodzieży rozmiaru problemu śmieciowego. Niemniej główną myślą, jak dzieje się to od początku istnienia konkursu, jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców regionu do odkrywania świata wartości, tradycji i obyczajów dawnych mieszkańców regionu, zamieszkiwanego przez Lasowiaków. Szczegółowy regulamin można znaleźć TUTAJ.
Wzorem minionego roku, kiedy konkurs również odbywał się pod znakiem pandemii, termin składania prac został wydłużony do 25 czerwca. Nazwiska laureatów powinny być znane do ostatniego dnia czerwca, zaś uroczyste wręczenie nagród odbędzie we wrześniu. Patronat honorowy tradycyjnie objął Starostwa Tarnobrzeski.
Informacje o konkursie trafiły już do szkół oraz nauczycieli, którzy od lat zachęcają kolejnych swoich uczniów do udziału w nim. - Dzwoniła do nas uczennica, która chyba od pięciu lat uczestniczy w konkursie, z zapytaniem czy odbędzie się także w tym roku. Jak widać ma on już swoich stałych fanów - zauważa z uśmiechem Anna Żarów.
Dyrektor biblioteki i prezes stowarzyszenia wyjawia, iż dzięki konkursowi przełamali barierę obaw i nauczyli się pisać wnioski, tworzyć projekty i szukać programów, z których możliwe byłoby uzyskanie dofinansowania dla kolejnych inicjatyw.