Nowy numer 11/2024 Archiwum

Podkarpackie. Kompleksowo zadbają o płuca

Osoby, które przeszły COVID-19, będą mogły liczyć na wysokospecjalistyczną opiekę w jednym miejscu.

Dzięki prowadzonym inwestycjom Podkarpackie Centrum Chorób Płuc przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie obejmie wszechstronną opieką pacjentów z całego województwa podkarpackiego, zmagających się z cywilizacyjnymi chorobami układu oddechowego, takimi jak: nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc, obturacyjny bezdech nocny, dolegliwości alergiczne oraz powikłaniami spowodowanymi przez zakażenie SARS-CoV-2. Przewidziane jest ponadto objęcie opieką ambulatoryjną i hospitalizacyjną pacjentów z mukowiscydozą. Dzięki rozbudowie szpitala powstanie Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej oraz zespół Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii, pozwalającą na wykonanie bronchoskopii z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową. Tym samym w jednym miejscu chorzy będą mogli liczyć na kompleksową opiekę od diagnostyki, hospitalizacji po rehabilitację.

Rozbudowa i przebudowa obiektów szpitalnych przy ul. Rycerskiej realizowana jest w ramach projektu „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”. Inwestycja została podzielona na trzy etapy, z których pierwszy dobiega końca. Objął on dobudowanie budynku D oraz niewielką przebudowę budynków A, B i C. Koszt prac pierwszego etapu to ok. 46 mln zł, z czego 38,5 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Pozostałe etapy, których wartość szacowana jest na ok. 34 mln zł, rozpoczną się jeszcze w tym roku. Obok przebudowy obiektów i wykonania niezbędnej infrastruktury technicznej, instalacji wewnętrznych, zagospodarowania terenu Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, zostanie zakupione całe niezbędne wyposażenie warz ze sprzętem medycznym potrzebnym m.in. do diagnozowania i leczenia COVID-19.

Pieniądze na cały projekt zostały zabezpieczone w ramach RPO WP, budżetu państwa i budżetu województwa.

Należy dodać, iż Samorząd Województwa Podkarpackiego jeszcze w ubiegłym roku podjął decyzję o otworzeniu w szpitalu wysokospecjalistycznej poradni leczenia powikłań SARS-CoV-2, działającej od 1 lipca 2020 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy