Z małym poślizgiem, spowodowanym sytuacją niezależną od organizatorów, jutro rozpocznie się trzydniowe święto teatru w Tarnobrzegu.
Z uwagi na pandemię oraz obostrzenia sanitarne odbędzie się w wersji online. I niestety pandemia nieco pokrzyżowała pierwotne plany, zmuszając organizatorów do przeniesienia na późniejszy termin Dni Teatru, ale to jedyna zmiana. Program pozostaje ten sam, zatem przez miłośnikami teatru wyobraźni trzy dni prawdziwej uczty, w której będzie można uczestniczyć bez wychodzenia z domu.
Będą rozmowy, słuchowiska oraz spektakle, w tym prawdziwy hit Teatru Czwartek, którym tarnobrzescy aktorzy podbili publiczność.
- Ubiegłoroczne Dni Teatru zostały odwołane, ponieważ na dwa dni przed rozpoczęciem imprezy wprowadzono pierwszy lockdown - mówi Renata Domka z TDK-u. - Dlatego w tym roku postawiliśmy, kontynuując już wieloletnią tradycję obchodzenia święta teatru, sięgnąć po bezpieczną i pewną w tych czasach formułę. A że jest teatr niepotrzebujący ani sceny, ani kurtyny, tylko wygodnego fotela, radia lub komputera, postanowiliśmy sięgnąć po słuchowiska radiowe.
Pod koniec ubiegłego roku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz autorka dramatów radiowych Iwona Rusek spotkali się z dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. Wtedy zapadła decyzja o współpracy, a Teatr Polskiego Radia objął Dni Teatru patronatem.
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. TDKW piątek o godz. 16 zostanie wyemitowane słuchowisko „Królowa i Szekspir” według dramatu Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły z brawurową rolą Marii Pakulnis, które zostało nagrodzone Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” - Sopot 2014. Bezpośrednio po nim będzie można wysłuchać rozmowy z reżyserem spektaklu, poetą, scenarzystą, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach twórczości radiowej, laureatem między innymi Złotego Mikrofonu oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia.
"Ziemia na lewo" spektakl Młodzieżowej Grupy Teatralnej. TDKSobota będzie należeć do tarnobrzeskich zespołów teatralnych. Przypomniane zostaną archiwalne spektakle - „Ziemia na lewo”, przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną, oraz „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” wystawiony przez Teatr Czwartek. Oba przedstawienia wyreżyserował Sylwester Łysiak.
W niedzielę zaś gościem o godz. 16 przed ekrany komputerów organizatorzy zapraszają najmłodszych, dla których ich rówieśnicy z Zespołu Teatralnego Studio 10, działającego w Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu, przygotowali przedstawienie „Teatr jest dobry na wszystko” w reżyserii Barbary Dziuby i Doroty Kordas.
Po nim zaś będzie można usłyszeć słuchowisko autorstwa Danuty Parlak „Bura Gbura” wyreżyserowane przez drugiego gościa Dni Teatru - Dobrosławę Bałazy, reżyserkę radiową, przygotowującą słuchowiska zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Dobrosława Bałazy zajmuje się także reżyserią dubbingu filmów i seriali animowanych (między innymi produkcji Disneya).
W niedzielę gościem będzie Dobrosława Bałazy, reżyserka radiowa. TDKPodczas teatralnego weekendu poznamy finalistów XIX Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”. Ponownie konkurs ten odbył się w formie wirtualnej. Uczestnicy nadesłali aż 130 nagrań filmowych swoich prezentacji wierszy wybranych poetów. Spośród tych zgłoszeń komisja konkursowa w składzie: Edyta Nieduziak - teatrolog, kulturoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, Sylwester Łysiak - teatrolog, kulturoznawca, pedagog teatru oraz Agnieszka Mroczka - instruktor teatralny TDK, logopeda, wybrała 56, które zakwalifikowały się do finału. Obecnie jurorzy oceniają jeszcze raz finalistów. Lista laureatów zostanie opublikowana w poniedziałek 12 kwietnia na stronie TDK oraz profilu Facebook TDK.
Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Teatru zostaną udostępnione bezpłatnie na profilu Facebook Tarnobrzeskiego Domu Kultury.