Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Niebieski dzień

2 kwietnia obchodzony jest jako Światowy dzień Świadomości Autyzmu. W solidarności z osobami autystycznymi kilka obiektów w Tarnobrzegu będzie podświetlonych na niebiesko.

Niebieski kolor stanowi bowiem symbol autyzmu, jako barwa najzimniejsza, a zarazem najczystsza i najgłębsza, dająca wrażenie nieskończoności i oddalenia. Dlatego dzisiaj wieczorem, w ramach ogólnokrajowej akcji „Zaświeć się na niebiesko”, budynek urzędu miasta, Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego oraz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zostaną podświetlone na niebiesko.

Swoją solidarność z osobami autystycznymi może wyrazić każdy z nas, często drobnym gestem - niebieskim elementem ubrania, dodatkami, makijażem czy zdjęciem profilowym w mediach społecznościowych.

- Na 14 kwietnia wspólnie z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli i Fundacja Tu Jestem planujemy konferencję naukowo-metodyczną „Osoba z autyzmem - jej mocne strony i ograniczenia”, która z uwagi na ograniczenia spowodowane pandemią odbędzie się online. Prelegentami będą dr hab. Danuta Wolska, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierownik Katedry Andragogiki Specjalnej i Wspierania Rozwoju Osób z Niepełnosprawnością, która wygłosi referat - „Jak wspierać osobę z autyzmem i jej rodzinę?” oraz dr Andrzej Wolski, współzałożyciel Punktu Konsultacyjnego krakowskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, działającego przy Ośrodku Terapeutyczno-Szkolnym dla Dzieci Autystycznych, ponadto wieloletni nauczyciel i terapeuta w Zespole Szkół Specjalnych nr 13 dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami oraz w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie. Pan doktor skoncentruje się na temacie „Jak oswoić autyzm i jak nauczyć się z nim żyć?”. Szczegółowy program konferencji w tej chwili dostępny jest na stronie PCEN. Konferencja skierowana jest przede wszystkim do rodziców dzieci autystycznych oraz nauczycieli, ale mogą w niej wziąć udział także osoby z zewnątrz zainteresowane problematyką autyzmu - mówi Jolanta Uściak, nauczyciel w ZSS.

W drugiej połowie kwietnia w galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych i plakatów, których autorami są osoby z autyzmem. Później ekspozycja trafi także do Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Tarnobrzeg. Niebieski dzień   W happeningu sprzed dwóch lat uczestniczyli gromadnie uczniowie i dzieci z tarnobrzeskich placówek oświatowych. Marta Woynarowska /Foto Gość

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, inauguruje Miesiąc Wiedzy nt. Autyzmu. Jego zasadniczym celem jest podnoszenie wśród społeczeństwa świadomości i wiedzy na temat tego zaburzenia, które ONZ uznała obok raka, cukrzycy czy AIDS za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Organizowane w poprzednich, przedpandemicznych latach plenerowe obchody, happeningi, gromadzące zarówno osoby ze spektrum autyzmu, jak zainteresowane tym zaburzeniem miały zwrócić uwagę na trudności, jakich doświadczają osoby z autyzmem i ich najbliżsi.

- Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem, nierzadko wynikającymi z niewiedzy, niezrozumienia, jakimi wykazuje się otoczenie. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem, a jednocześnie zechcieli poznać i zrozumieć charakter tego zaburzenia - podkreśla Edyta Kucharska, nauczycielka w ZSS.

Z roku na rok na całym świecie diagnozuje się coraz więcej osób ze spektrum autyzmu. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych otrzymuje diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu, szacuje się, iż jest to grupa liczą ok. 400 tysięcy osób, w związku z tym wzrasta skala niezaspokojonych potrzeb tej grupy.

 

Autyzm dotyka wielu sfer funkcjonowania. Warto jednak wiedzieć, że każda osoba z autyzmem funkcjonuje inaczej.

- W najprostszych słowach możemy powiedzieć, że jest to nieharmonijność rozwojowa, co oznacza, że np. jedna sfera u dziecka może być bardzo rozwinięta (np. umiejętność liczenia), a inna może wymagać wielkiego zaangażowania terapeutycznego (np. określone czynności samoobsługowe). Do najczęstszych objawów należy zaburzenie w odbiorze świata przez osoby autystyczne, które, np. w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk.  Wrażenia, które przeciętnemu człowiekowi trudno jest sobie nawet wyobrazić. Wyraźnie słyszysz dźwięk upadającej monety... Słyszysz przytłaczający szelest reklamówki... Telewizor oślepia Cię swoim światłem... Zapach perfum w pobliżu jest nie do wytrzymania...Kapiąca z kranu woda, wali o zlew... Każdy szelest, szept, detal jest spotęgowany. Osoby z autyzmem odbierają o wiele więcej bodźców niż ty, czy ja - zaznacza Edyta Kucharska.

Obie nauczycielki, pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu podkreślają, iż trudniej im wyrażać emocje, budować więzi między najbliższymi, nawiązywać relacje koleżeńskie oraz komunikować się z innymi.

W Tarnobrzegu miejskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyły się 2 kwietnia 2019 roku, a zorganizowały je Zespół Szkół Specjalnych oraz Fundacja Tu Jestem. W wydarzenie zaangażowały się tarnobrzeskie przedszkola, szkoły podstawowe oraz średnie, odpowiadając na zaproszenie organizatora. Dzieci i młodzież założyły odzież lub przyniosły bibułowe kwiaty i balony, obowiązkowo z kolorze niebieskim, symbolizującym jedność z osobami cierpiącymi na autyzm. Na zakończenie radosnego happeningu uczestnicy wypuścili w niebo dziesiątki balonów.

Niestety, wybuch pandemii w ubiegłym roku oraz obecna sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiły zorganizowanie obchodów w takiej formie.

Tarnobrzeg. Niebieski dzień   Na zakończenie w błękitne niebo poszybowały niebieskie balony. Marta Woynarowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy