Nowy numer 14/2021 Archiwum

Coraz bliżej do ronda ks. Józefczyka

Stowarzyszenie Patriotyczny Tarnobrzeg wnioskuje o nadanie jednemu z tarnobrzeskich rond imienia ks. prał. Michała Józefczyka.

Wniosek w tej sprawie prezes stowarzyszenia Adrian Turek złożył 1 marca tego roku. Chodzi o rondo przy zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej na osiedlu Serbinów. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, śp. ks. Michał Józefczyk był pierwszym, długoletnim proboszczem pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obejmującej swym zasięgiem przede wszystkim osiedle Serbinów.

- Mieszkańcy Tarnobrzega podnosili sprawę nadania rondu na osiedlu Serbinów, jednemu z nielicznych w mieście niemających jeszcze nazwy, imienia ks. Michała Józefczyka. Wsłuchując się w te głosy postanowiliśmy wystąpić ze stosownym wnioskiem. Kwestia uhonorowania wieloletniego proboszcza parafii na Serbinowie była już poruszana przez Radę Miasta poprzedniej kadencji, ale idea ta nie została zrealizowana. Dlatego postanowiliśmy podjąć ją na nowo, zwłaszcza, że zbliża się piąta rocznica śmierci ks. Michała Józefczyka. Wprawdzie są w kościołach dwie tablice pamiątkowe poświęcone jemu, powstaje też pomnik, niemniej rondo położone w centrum parafii, którą budował, i skąd przez kilka lat ruszała procesja w Niedzielę Palmową, gdzie z jego inicjatywy stanął pomnik Chrystusa Króla, winno nosić imię Ks. Prałata - mówi Adrian Turek, prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Tarnobrzeg.

Podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Tarnobrzega wniosek stowarzyszenia został przyjęty jednogłośnie. Wnioskodawcy mają nadzieję, iż uroczystość nadania imienia rondu będzie mogła się odbyć jeszcze w tym roku, 20 czerwca, czyli w piątą rocznicę śmierci ks. prał. Michała Józefczyka.

Coraz bliżej do ronda ks. Józefczyka   W czerwcu minie piąta rocznica śmierci ks. prał. Michała Józefczyka. Marta Woynarowska /Foto Gość

We wniosku podniesione zostały niezaprzeczalne zasługi wieloletniego proboszcza serbinowskiej parafii, tak dla samej wspólnoty, jak i całego miasta. Był nie tylko budowniczym kościoła pw. MBNP, ale także Miłosierdzia Bożego, przyczynił się do zaadaptowania byłego Młodzieżowego Domu Kultury na cele liturgiczne i powołania parafii pw. Chrystusa Króla. Wśród wielu jego dzieł znalazły się żłobek i przedszkole, Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Hospicjum św. Ojca Pio, Dom im. bł. Matki Teresy z Kalkuty, Okno Życia, Stacja Caritas, nieukończone jeszcze hospicjum onkologiczne. Bardzo silny nacisk kładł na działalność duszpasterską, która wyrażała się w wielorakich formach, w tym w powoływaniu wspólnot i ruchów modlitewnych, tak, by każdy wierny mógł znaleźć mu najbliższą.

Ks. prał. Michał Józefczyk za swoje dokonania na rzecz miasta został w 1998 roku uhonorowany najwyższym miejskim odznaczeniem Medalem Sigillum Civis Virtuti.

Zmarł po ciężkiej chorobie 20 czerwca 2016 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym na osiedlu Sobów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama