Nowy numer 39/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

Program Inwestycji Dworcowych, największy w historii polskich kolei taki program, obejmie też modernizację pamiętającego czasy cesarza Franciszka Józefa dworca kolejowego w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Budynek ten będzie odnowiony do końca 2023 roku. 29 marca przy lokomotywie z 1942 roku umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele PKP S.A. i wykonawcy tej inwestycji. Obecny był wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacka Joanna Sawicka oraz prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

Dworzec zostanie poddany kompleksowej przebudowie z dbałością o jego historyczny wygląd. Za 12,1 mln złotych, bo tyle będzie kosztować jego modernizacja, wymienione zostaną okna i drzwi, konstrukcja dachu i wszystkie instalacje.

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

Wnętrze dworca pozostanie zaś nowoczesne, wyposażone w elektroniczne tablice, monitoring, system kontroli napadu i BMS (system inteligentnego zarządzania budynkiem). Obiekt będzie także przyjazny dla środowiska. Przygotowane zostaną również lokale przeznaczone na wynajem, a jedno z pomieszczeń zajmie SOK. Dworzec zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnych; pojawią się między innymi ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zastosowane zostanie także kontrastowe oznakowanie. Zamontowane też będą nowe elementy małej architektury w postaci ławek, koszy i stojaków na rowery.

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

 - To jedna z sześciu kolejowych inwestycji, jakie obecnie realizujemy na Podkarpaciu, i jedna z 190 w całej Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych (PID). To największy w historii polskich kolei taki program. To nie tylko remonty zabytkowych dworców, ale też budowa nowych. Głównie dzięki funduszom unijnym i pomocy państwa - powiedział Wojciech Zabłocki, dyrektor Biura Inwestycji PKP S.A.

-  PID to 1,5 mld złotych. Na Podkarpaciu, oprócz dworca w Stalowej Woli-Rozwadowie, obejmuje również dworce w Nisku, Rymanowie, Sędziszowie Małopolskim, Czarnej Tarnowskiej i Rzeszowie - dodał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

Lucjusz Nadbereżny zauważył, że o ile COP realnie zapoczątkował budowę Stalowej Woli w latach 1937-1938, o tyle wjazd pierwszego pociągu, w 1887 roku, na stację  pobliskim Rozwadowie, dziś dzielnicy Stalowej Woli, dał impuls rozwoju dla całego regionu.

Stalowa Wola. Dworzec za dwa lata

- Remont rozwadowskiego dworca zakończy się w 2023 roku, czyli w 50. rocznicę przyłączenia tego galicyjskiego miasteczka do Stalowej Woli. Za dwa lata zakończy się także kompleksowa rewitalizacja całego Rozwadowa, w tym płyty głównej rynku - uzupełnił prezydent miasta.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Sandomierskiego" (nr 14 na 11 kwietnia br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy