Nowy numer 17/2024 Archiwum

Lasowiackiej tradycji ciąg dalszy

Fundacja Tu Jestem, po ubiegłorocznym sukcesie projektu "W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej", podjęła się jego kontynuacji.

Wniosek skierowany do Narodowego Centrum Kultury przeszedł pozytywną weryfikację i Fundacja Tu Jestem, działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Tarnobrzegu, otrzymała dofinansowanie w wysokości 18 tysięcy złotych w ramach programu „EtnoPolska 2021”. Radości z tego faktu nie kryją przedstawiciele fundacji.

- Liczyliśmy po cichu, że skoro w ubiegłym roku nasz projekt dostał pozytywną rekomendację, to nie inaczej będzie i tym razem. Ale okazało się, że sytuacja przerosła najśmielsze oczekiwania, nasz projekt „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej - edycja II” - spośród blisko dwóch tysięcy, jakie napłynęły z całej Polski - zajął siódme miejsce! Dofinansowanie otrzymało tylko 308 zgłoszonych projektów - stwierdza z dumą i radością Nina Leończyk.

Narodowe Centrum Kultury przy okazji publikacji wyników konkursu, podkreśliło, iż w obecnej edycji programu napłynęła rekordowa liczba wniosków, przewyższającą ubiegłoroczna o ponad 50 procent. Ponadto podkreśliło, iż projekty charakteryzowały się wyjątkowo wysokim poziomem, co wymusiło do  podwyższenia został progu punktowego umożliwiającego dofinansowanie zadań.

W ramach drugiej edycji „W tyglu kultury i tradycji lasowiackiej”, podobnie jak w roku minionym, zaplanowane zostały w  miesiącach wakacyjnych warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy, czyli uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych, będą przy wykorzystaniu różnych technik, tworzyć przedmioty codziennego użytku, charakterystyczne dla kultury lasowiackiej. Będą zatem doskonalić umiejętność wyszywania, malowania na szkle, dekorowania ceramiki i innych przedmiotów, tworzenia decoupage, wycinanek. Prawdziwym hitem z pewnością okażą się warsztaty ceramiczne, podczas których uczestnicy poznają w teorii i praktyce cały proces powstawania wyrobów ceramicznych - począwszy od kupki gliny, aż po finalny efekt w postaci dzbanków, garnków.

- Szkoła wzbogaciła się o pracownię ceramiczną, posiadającą profesjonalny piec do wypalania. Dzięki temu będziemy mogli bawić się w glinie i tworzyć gliniane naczynia lasowiackie - mówi Nina Leończyk. - Odbędą się ponadto warsztaty kulinarne poświęcone dawnej kuchni Lasowiaków.

Dzieci i młodzież uczestniczące w warsztatach mają także zaplanowaną wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Całość podsumuje etnopiknik, zorganizowany w plenerze na terenach zielonych przy szkole, podczas którego będą serwowane dania lasowiackie, przygotowane przez uczestników projektu.

Celem projektu jest zapoznanie uczniów i absolwentów ZSS z kulturą lasowiacką ściśle związaną z regionem, z którą mają sporadyczną styczność. Ponadto warsztaty mają za zadanie wspomóc rehabilitację poprzez odpowiednie dobranie technik, dostosowanych do  możliwości manualnych i intelektualnych uczestników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy