Trzy wczesnośredniowieczne groty strzał do łuku znaleźli pasjonaci historii w Zawichoście podczas prac poszukiwawczych prowadzonych za pomocą wykrywaczy metali.
Późną jesienią członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dziedzictwo” prowadzili za zgodą sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach poszukiwania na terenie Zawichostu i Trójcy. Pośród wielu odnalezionych artefaktów z różnych okresów historii na uwagę zasługują wczesnośredniowieczne żelazne grociki strzał wskazujące na ich wschodnie pochodzenie – poinformował Marek Florek.
Znalezisko jest o tyle interesujące, że być może pozwoli na określenie miejsca bitwy, która rozegrała się 19 czerwca 1205 r. pomiędzy wojskami polskimi a ruskimi. Jest hipoteza, że groty strzał pochodzą właśnie z tej bitwy.
– Gdyby udało nam się dokonać jej lokalizacji, to byłaby sensacja archeologiczna, ponieważ była to jedna z najważniejszych bitew dla polskiej historii, ale niestety zapomniana – powiedział Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, którego członkowie przeszukują Zawichost wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dziedzictwo”.
Dwa znalezione groty strzał są typu wschodniego, a jeden typu europejskiego. Ich stan jest niezły. Znaleziono je na podłożu piaskowym, a piach dobrze konserwuje. Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz podkreśla, że odkrycie trzech grotów jest zdarzeniem wyjątkowym także dlatego, że nawet w Sandomierzu najeżdżanym w przeszłości przez Tatarów znaleziono pięć grotów, a więc niewiele więcej. Poszukiwania w Zawichoście trwają. Groty zostały przekazane do delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu w celu zbadania i opracowania. – Na ziemiach polskich we wczesnym średniowieczu używano już grotów strzał z tulejką do osadzania na drzewcu. Natomiast te znalezione posiadają trzpień, który służył do osadzenia na drewnianej części strzały – dodaje Marek Florek.
Bitwa pod Zawichostem była jedną z najważniejszych batalii stoczonych w XIII wieku. Skończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Kolejną tak spektakularną bitwą była dopiero ta stoczona pod Grunwaldem w 1410 roku. Do tej pory o bitwie pod Zawichostem wiadomo tylko, że stoczono ją w pobliżu Wisły, ale dokładne miejsce nie jest znane.
Pasjonaci historii oprócz grotów znaleźli w Zawichoście także wiele innych przedmiotów z różnych epok, m.in. z okresu rzymskiego, nowożytnego oraz z wczesnego średniowiecza. Są to przedmioty codziennego użytku, biżuteria, guziki oraz numizmaty.
Więcej na temat znalezisk członkowie stowarzyszeń chcą powiedzieć dopiero wtedy, gdy zostaną przebadane przez specjalistów.