Spore zmiany i nowości pojawią się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy, przechodzącym obecnie generalny remont.
Pojawią się profesjonalna przestrzeń wystawiennicza, izba historyczna, a także kulturalno-ekologiczny mikroogród.
- Chodzi nie tylko o odświeżenie wnętrza budynku i jego zewnętrznej otoczki, ale także wprowadzenie kilku nowości - mówi Krzysztof Pitra, dyrektor MGOKiS. - Dzięki finansowemu wsparciu burmistrz Aleksandry Klubińskiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakończyliśmy już remont toalet, które - co bardzo istotne - zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie zaś prowadzimy prace remontowe w holu, w którym powstanie galeria wystaw czasowych. Kupiliśmy specjalistyczne systemy - oświetleniowy oraz do montażu obrazów. W dalszej części korytarza pragniemy wygospodarować przestrzeń z przeznaczeniem na izbę historyczną. Zamierzamy w niej prezentować zabytki, przedmioty, artefakty przybliżające historię Koprzywnicy i całej gminy. Od kilkunastu miesięcy współpracujemy z aktywnie działającą Grupą Eksploracyjno-Historyczną Wisła, zajmującą się poszukiwaniami artefaktów, pochodzących głównie z II wojny światowej, ale także wcześniejszych okresów. Jesteśmy w stałym kontakcie z konserwatorami z sandomierskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i konsultujemy z nimi nasze przedsięwzięcia. W izbie chcielibyśmy zaprezentować część znalezisk z terenu gminy, naturalnie o mniejszej wartości muzealnej, te cenniejsze trafią bowiem do muzeum - wyjaśnia dyrektor ośrodka.
Część zbiorów MGOKiS już posiada, dzięki m.in. wspomnianej Grupie Wisła, ale również prywatnym ofiarodawcom i Poli Rożek, która przygotowała kilka plansz. Placówka pozyskała również część gablot, kolejne zaś zostaną niebawem zakupione.
- Pragnę w tym miejscu zwrócić się do mieszkańców Koprzywnicy i okolicznych miejscowości z prośbą o przekazanie lub wypożyczenie swoich rodzinnych pamiątek, które pozwoliłyby na przybliżenie historii naszej gminy - prosi Krzysztof Pitra.
Tak niebawem będzie wyglądała siedziba ośrodka. MGOKiSMimo chłodnego przedwiośnia prowadzone są także prace przy ogrodzie kultury, który powstanie na wyremontowanym już tarasie i terenie przyległym do niego. Pieniądze na jego utworzenie MGOKiS stara się pozyskać w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO” ogłoszonego przez Fundację Santander.
- Będzie to „kulturalny” ogród na naszym tarasie - zapowiada dyrektor Krzysztof Pitra. - Projekt zakłada zakup roślin, mebli z palet i dodatków, w tym kokonów wypoczynkowych oraz beczki na pozyskiwanie wody opadowej, służącej do podlewania roślin w ogrodzie. To ukłon w stronę ekologii. W przyszłości chcemy tam organizować małe formy kulturalne. Projekt, wykonany przez panią Marzenę Paleń, wprowadza sporo zieleni, kwiatów, pojawią się kojące dźwięki dzwonków wietrznych. Ogród ma jednocześnie być przestrzenią służącą spotkaniom z ludźmi sztuki, literatury, szeroko pojętej kultury, a także miejscem organizacji klimatycznych, kameralnych koncertów oraz plenerów malarskich.
Prace prowadzone są systemem gospodarczym przez pracowników gminnej grupy remontowej. Dużą część materiałów pozyskano od sponsorów.
Inauguracyjną wystawę i otwarcie galerii zaplanowano na pierwsze półrocze tego roku.