Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tarnobrzescy wspaniali 2021

Znamy nazwiska tegorocznych laureatów miejskiego etapu ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

Kapituła Konkursowa Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" Tarnobrzega miała niełatwe zadanie wyłonienia najlepszych z najlepszych. Ostatecznie w gronie laureatów znaleźli się: Gabriela Panek (Szkoła Podstawowa nr 9), Michał Rożnowski (Zespół Szkół nr 2), Eryk Tomczyk i Natalia Redestowicz (Katolickie Liceum Ogólnokształcące), Emilia Małkiewicz (Zespół Szkół im. ks. S. Staszica), Ada Trojanowska (Szkoła Podstawowa nr 3), Mateusz Adaś (Szkoła Podstawowa nr 4) oraz Aleksandra Dudek z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. I to uczennica LO im. Mikołaja Kopernika będzie reprezentować tarnobrzeskich wspaniałych w eliminacjach ogólnopolskich.

Jak zaznaczyła podczas ogłaszania werdyktu Bożena Kapuściak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega, dla kapituły, w której zasiadają przedstawiciele urzędu miasta, Rady Seniorów, radni miejscy, ale też pedagodzy, duchowni, społecznicy, było zaszczytem móc poznać osobiście oraz wysłuchać czym zajmują się i jak realizują swoje pasje osoby pretendujące do miana "wspaniałego".

Konkurs organizuje Fundacja "Świat na Tak", a jego założeniem jest propagowanie dobrych, prospołecznych postaw oraz włączania się młodzieży w działalność charytatywną na rzecz lokalnych społeczności.

Tarnobrzescy wspaniali 2021   Pamiątkowe zdjęcie laureatów i kapituły konkursu. Urząd Miasta Tarnobrzega

- To wyciągnięcie dłoni, pomoc drugiemu człowiekowi, to rzeczy niezwykle ważne w naszym życiu. Szczególnie w dzisiejszym świecie. To budujące, że wam młodym się chce, że dążycie nie tylko do zaspokajania wyłącznie własnych potrzeb, ale dostrzegacie potrzeby innych. Zaczynacie siać dobro w wieku licealnym, czasem jeszcze szkoły podstawowej, a przecież czym skorupka… Jestem pewien, że taka postawa zostanie z wami na zawsze. Bo pomagać zawsze warto i nawet gdyby inni mówili, że to nie ma sensu, że nie warto, nigdy nie odpuszczajcie. Tego wam życzę, cytując za Władysławem Bartoszewskim: "warto być przyzwoitym" - mówił do ósemki wspaniałych tarnobrzeskich uczniów prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Tarnobrzescy wspaniali 2021   Aleksandra Dudek, uczennica LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu, będzie reprezentować tarnobrzeskich wspaniałych w eliminacjach ogólnopolskich. Urząd Miasta Tarnobrzega

Duża odpowiedzialność spoczęła na barkach Aleksandry Dudek, która będzie reprezentować Tarnobrzeg na szczeblu ogólnopolskim. Jak podkreślili członkowie kapituły oraz osoby uczące Olę i współpracujące  z nią, jest nie tylko bardzo zdolną, pracowitą uczennicą, ale również wspaniałym człowiekiem. Jest laureatką olimpiad przedmiotowych, wielokrotnie zdobywała wyróżnienia w konkursach różnych szczebli. Działa w międzynarodowym projekcie Erasmus Culture Shadow - Cultural Learning Cookbook, uczestniczy w seminariach, także międzynarodowych, jest finalistką programu stypendialnego FLEX, realizuje swój własny projekt społeczny "Jestem" w ramach Vital Voices Chapter Poland, którego celem jest m.in. promowanie wiedzy na temat problemów psychologicznych, zaburzeń lękowych oraz związanych z odżywianiem. Przy wszystkich tych osiągnięciach i aktywności edukacyjnej, odznacza się wielką empatią, co ma swoje odbicie w pomaganiu osobom starszym - jest wolontariuszką wspierająca panią Michalinę, a także czworonożnych podopiecznych Schroniska w Machowie. Włącza się w pracę grupy wolontariuszy „Miasto Aniołów”, działającej w ramach duszpasterstwa młodzieży przy klasztorze ojców dominikanów w Tarnobrzegu. Udziela się również w akcjach charytatywnych oraz na rzecz najmłodszych, sprawując nad nimi opiekę podczas wakacyjnych obozów.  W 2018 roku, jeszcze jako uczennica Gimnazjum nr 1, za swą działalność społeczną została wyróżniona odznaką Jachowicza. 

- W życiu kieruję się słowami "żyć dla innych". To właśnie bycie dla innych, nie tylko dla siebie, tak naprawdę ma sens. Trzeba być otwartym na potrzeby innych, działać dla dobra drugiego człowieka. Nie można być obojętnym i myśleć tylko o sobie. Owszem, trzeba realizować siebie, ale nie zapominając przy tym, że obok są inni, którzy może potrzebują naszej pomocy, wsparcia, których czasami wystarczy tylko wesprzeć, by też mogli się rozwinąć - mówiła Ola Dudek. - Najważniejsze, bym zawsze była tam, gdzie mnie ktoś potrzebuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy