Nowy numer 38/2023 Archiwum

Antoniów. Nie tylko książki

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Antoniowie działa od stycznia tego roku. Mimo iż jest dopiero na rozruchu, ma już 60 stałych czytelników.

Nie są to tylko mieszkańcy Antoniowa, ale także sąsiednich miejscowości - Orzechowa czy Dąbrówki Pniowskiej.

Antoniów. Nie tylko książki

- Mają oni do dyspozycji na razie około 8 tysięcy książek. Największe wzięcie ma literatura polska, zarówno wśród mężczyzn, jaki i kobiet. Przeważnie są to książki obyczajowe i psychologiczne thrillery. W planach jest również swobodny dostęp do Internetu. Filia otrzymała bowiem od Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli 2 komputery. Chcielibyśmy też organizować w bibliotece spotkania z pisarzami i ciekawymi ludźmi, wieczorki poetyckie, gdyż posiadamy dużą salę z klimatyzacją. Stworzy także czytelnię z książkami popularnonaukowymi. Kupujemy audiobooki - wylicza Edyta Międzik, kierownik filii GBP w Antoniowie.

Antoniów. Nie tylko książki

Budowa biblioteki kosztowała ponad 1,6 mln złotych, z czego połowa to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ma 450 m. kw. powierzchni, na której nie zabrakło miejsca na  multimedialno-widowiskową salę, bibliotekę, jej magazynowe zaplecze, hol, pomieszczenie socjalne, garderobę i sanitariaty. Przed budynkiem jest także parking dla 11 pojazdów, a za nim utwardzony plac manewrowy.

Antoniów. Nie tylko książki

Mieszkańcy Antoniowa są bardzo zadowoleni. W końcu mają miejsce, gdzie nie tylko mogą wypożyczać książki, ale też krzewić lasowiacką kulturę i towarzysko się spotkać.

Antoniów. Nie tylko książki

Ostatnio kobiety z koła Gospodyń Wiejskich w Antoniowie złożyły wniosek do Lasowiackiej Grupy Działania z prośbą o dotację na zakup wyposażenia dla biblioteki, która nieoficjalnie pełni też rolę domu kultury. Został on pozytywnie rozpatrzony, a wnioskodawcy otrzymali ponad 31,5 tys. złotych.

Antoniów. Nie tylko książki

Pieniądze te zostały przeznaczone między innymi na zakup stołu z nierdzewnej stali z dwoma zlewami, kelnerski wózek, szafę na naczynia, chłodniczą witrynę i sprzęt AGD (krajalnicę, czajnik elektryczny, lodówkę, kuchenkę z piekarnikiem, zmywarkę, odkurzacz czy mikrofalową  kuchenkę).

Antoniów. Nie tylko książki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast