Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dotyczące realizacji programu "Czyste Powietrze".
Głównym celem tego programu jest walka ze smogiem, a dominującą rolę w jego tworzeniu odgrywają nieekologiczne piece grzewcze w domach jednorodzinnych oraz kotłownie węglowe. W ramach programu można przeprowadzić termomodernizację budynków, na przykład wykonać termoizolację lub wymienić stolarkę okienną i drzwiową na bardziej energooszczędną. Z dofinansowania można także skorzystać w celu wymiany starych, wysokoemisyjnych kotłów węglowych na ekologiczne źródła energii: pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne, rekuperację czy wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Jest również możliwość przeprowadzenia kompletnego audytu energetycznego, który pokaże rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię cieplną - wyjaśniła zastępca prezydenta miasta Renata Knap.
Z programu „Czyste powietrze” mogą korzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych (z wyodrębnioną księgą wieczystą) oraz osoby, które posiadają zgodę na budowę domu jednorodzinnego (o szczegóły dopłat można pytać w Referacie Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska przy ul. Wolności 9 do pok. nr 4, tel. 15 643 34 49, mail: aszczyrba@stalowawola.pl, pjedruch@stalowawola.pl.).
Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć w formie elektronicznej, rejestrując konto w Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW lub osobiście w stalowowolskim Urzędzie Miasta.
-To będzie korzyść zwłaszcza dla osób starszych i wykluczonych, które nie potrafią obsługiwać komputera. Teraz wszystkie potrzebne informacje znajdą w urzędzie. Chcemy poprawiać jakość życia naszych mieszkańców. Mamy wiele do zrobienia, bo budynki mieszkalne w naszym mieście częściowo nadal wyposażone są w dymiące kominy. Ten program to szansa, którą warto wykorzystać. To inwestycja w zdrowie, środowisko i czyste powietrze - dodała Renata Knap.