Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przybywa osób potrzebujących pomocy psychologicznej

Z kilku tygodniowo do kilkunastu dziennie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przyjęć do Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie.

Dotyczy ona nie tylko opieki lekarskiej, ale też pomocy psychologicznej i socjalnej. Covid zbiera coraz większe żniwo wśród mieszkańców całego regionu.

- Telefony do nas dzwonią coraz częściej, bo coraz więcej osób wie, że istniejemy - mówi Dorota Bielecka, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. - Od maja ubiegłego roku obserwujemy wzrost zainteresowania pracą naszego centrum, bo wiele osób odczuwa przerażenie z powodu pandemii, która odebrała im pracę, zmusiła do zamknięcia w domach czasem całych rodzin, co często staje się powodem różnego rodzaju tragedii.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny działający przy Centrum Zdrowia Psychicznego odbiera coraz więcej sygnałów z prośbą o pomoc, a pracujący w nim koordynatorzy opieki decydują jakiego wsparcia należy udzielić potrzebującym. Nierzadko konieczna jest szybka decyzja o skierowaniu na oddział, innym razem wystarczy leczenie ambulatoryjne, albo pomoc psychologiczna lub socjalna.

- Chcę podkreślić, iż w przypadku pojawienia się problemu, pacjent lub ktoś z jego rodziny nie musi przychodzić do centrum osobiście - zaznacza Dorota Bielecka. - Na początek wystarczy telefon, w punkcie bowiem dyżurują psycholodzy, lekarze, pracownicy socjalni. Jeżeli sprawa może poczekać umawiamy pacjenta na wizytę w poradni, do lekarza czy psychologa. Jeżeli jednak zachodzi konieczność natychmiastowej pomocy, działamy od razu.

Jak podkreśla dr Marek Gronkowski, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie, najważniejsze jest to, by nie czekać do ostatniej chwili, kiedy symptomy choroby mogą stać się niebezpieczne. Czasem o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi powiedzą nam choćby bezsenność czy objawy agresji u osób dotychczas spokojnych i łagodnych.

Centrum Zdrowia Psychicznego działa w Nowej Dębie od 1 października 2018 roku i podobnie jak 30 innych centrów w Polsce powstało w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centrum składa się z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, zaś głową odpowiedzialną za wszystko jest Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny.

Po pomoc niesioną przez Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie można dzwonić do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych) od godz. 8 do 18 pod numer telefonu: 888 289 431 lub Poradni Zdrowia Psychicznego, pod numer 15 846 26 51 wew. 148.

Pomocy można szukać także w Kolbuszowej, gdzie również działają Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego mieszczące się przy ul. Tyszkiewiczów 2, numery telefonów obu placówek są te same: 572 357 528 lub 17 223 03 71.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy