Nowy numer 15/2024 Archiwum

Walentynki w Koprzywnicy

W najbliższą niedzielę, we wspomnienie św. Walentego, w Koprzywnicy odbędzie się tradycyjny odpust, któremu będzie towarzyszyć kiermasz.

Odpust ku czci świętego, uznawanego za patrona zakochanych, ale także chorych na epilepsję, i towarzyszący mu kiermasz stały się już koprzywnicką tradycją, za sprawą relikwii i XVII-wiecznego obrazu przedstawiającego św. Walentego, znajdującego się w bocznej kaplicy pocysterskiego kościoła parafialnego pw. św. Floriana.

Również w tym roku mieszkańcy Koprzywnicy i osoby darzące świętego szczególnym kultem będą mogli uczestniczyć w dorocznej uroczystości. Kazania w trakcie Mszy św. będzie głosił o. Tytus Piłat OP z dominikańskiego klasztoru św. Jakuba w Sandomierzu. Podczas wieczornej Eucharystii zakochani i narzeczeni, zamierzający zawrzeć sakrament małżeństwa, będą mogli uzyskać specjalne błogosławieństwo, pobłogosławione zostaną także pierścionki zaręczynowe. Po Mszy zaś przed kościołem powstanie płonące serce ze świec.

Walentynki w Koprzywnicy   XVII-wieczny obraz św. Walentego. ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Przed południem natomiast, od godz. 9 do 13 przed świątynią odbędzie się kiermasz przygotowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Na chętnych będą czekać wypieki - chleby, podpłomyki oraz słodkości, wszystkie obowiązkowo w kształcie serca.

To jednak nie wszystkie wydarzenia towarzyszące koprzywnickim obchodom ku czci św. Walentego. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza bowiem do udziału w konkursie na najpiękniejsze "Walentynkowe życzenia". Wystarczy napisać życzenia i zamieścić je pod postem konkursowym na facebookowym fanpage’u ośrodka (TUTAJ). Na zwycięzcę czeka voucher na specjalny "zakochany" torcik, który będzie można odebrać w biurze organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w piątek, 12 lutego, o godz. 14.30, dlatego warto jak najszybciej napisać oryginalne, pełne miłości życzenia dla drugiej połówki. 

Regulamin konkursu znajduje się na stronie MGOKiS (TUTAJ)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy