Znamy firmę, która będzie budować obwodnicę Tarnobrzega.
Europejski koncern budowlany Strabag wygrał przetarg na budowę obwodnicy Tarnobrzega, do którego przystąpiło osiem firm.
Strabag otrzymał maksymalną liczbę punktów, niewiele do niej zabrakło konsorcjum PBI (99,92%). Podczas oceny ofert brane były pod uwagę: cena brutto wykonania zamówienia 60%, długość okresu gwarancji i rękojmi 20%, termin realizacji zamówienia 20%.
- Po przeanalizowaniu dokumentacji oferentów zarówno od strony technicznej, jak i prawa o zamówieniach publicznych oraz kompletnym uzupełnieniu dokumentacji, Biuro Zamówień Publicznych zamieści informację o wyborze oferenta, czyli firmy Strabag. Zgodnie z przepisami PZP po 10 dniach od ogłoszenia będziemy mogli podpisać umowę wykonawcą, a następnie przekażemy mu teren budowy i roboty będą musiały się zacząć, czas bowiem ucieka - mówi Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega. - Cena brutto wykonania zamówienia wynosi 48 816 116,54 zł. Termin rozliczenia inwestycji upływa w październiku 2022 roku.
W związku z planowanym przebiegiem obwodnicy konieczne będą wywłaszczenia - jednego budynku mieszkalnego oraz ogródków działkowych.
- Po uzyskaniu decyzji ZRID od wojewody, której spodziewamy się do końca miesiąca, zostanie wszczęte postępowanie o wykupy działek. Zostanie wszczęte na wniosek wojewody. Wtedy także zostanie powołany rzeczoznawca, mający wycenić wartość, o której zostanie powiadomiony każdy właściciel. Działkowicze są dzierżawcami ogródków, właścicielem zaś Związek Działkowców i on jest w tym wypadku stroną - wyjaśnia Barbara Trzeciak.
Obwodnica o długości ponad 9 kilometrów i dwóch pasach ruchu o szerokości 3,50 metra, będzie stanowić część drogi wojewódzkiej 871. Jej początek zlokalizowany został przy ulicy Sikorskiego na wysokości stacji paliw, swój bieg zakończy przy rondzie na osiedlu Zakrzów, przy Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Dokumentację projektową przygotowała firma Lafrentz Polska z Poznania, która była podwykonawcą budowy obwodnicy, jaką miała realizować w systemie zaprojektuj i zbuduj firma Energopol Szczecin S.A., będąca głównym wykonawcą. Lafrentz Polska na podstawie ugody sądowej z miastem, zawartej wiosną ubiegłego roku, dokończyła jednak opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej.
Budowa obwodnicy ciągnie się już kilka lat, m.in. z powodu najpierw brakujących pieniędzy, a w 2019 roku wycofania się Energopolu Szczecin S.A. (wygrał poprzedni przetarg) w związku ze złożeniem do sądu wniosku o upadłość. Umowę z Energopolem na budowę obwodnicy Tarnobrzega w kwietniu 2018 roku podpisali Kamil Kalinka, pełniący wówczas obowiązki prezydenta miasta, Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, oraz Jerzy Geniusz, dyrektor produkcji Energopol Szczecin S.A. Inwestycja miała się zakończyć w 2020 roku.