Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Denar z czasów Łokietka odnaleziono pod Opatowem

Mieszkaniec miejscowości Podole koło Opatowa znalazł cenną monetę z czasów króla Władysława Łokietka. To czwarty taki egzemplarz w Polsce.

Znalezioną przez siebie monetę do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu przekazał pan Grzegorz Czub, mieszkaniec Iwanisk, który całkiem przypadkowo natrafił na nią na terenie wsi Podole koło Opatowa. Ciekawe jest to, że miejscowość ta znajduje się na miejscu gdzie w średniowieczu znajdowała się wieś Ptkanów, obecnie nieistniejąca, a której nazwa pozostała jedynie w nazwie parafii miejscowej parafii pod wezwaniem św. Idziego – poinformował Marek Florek z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.

Po wstępnych oględzinach i badaniach potwierdzono, że jest to srebrny denar Władysława Łokietka. - Monety wybijane przez Władysława Łokietka należą do niezwykle rzadkich, ta zaś należy do niezwykle wyjątkowych – reprezentuje tzw. typ 6 denarów Łokietka, który był znany dotychczas jedynie z trzech egzemplarzy: jeden znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, dwa pozostałe są w posiadaniu kolekcjonerów prywatnych. Moneta znaleziona w Podolu byłaby zatem czwartym egzemplarzem tego typu, przy czym pierwszym, którego odkrycie zostało udokumentowane. W przypadku pozostałych nie znamy nawet miejscowości gdzie je znaleziono – dodaje marek Florek.

Skąd zatem ta moneta znalazła się w miejscowości Podole lub wcześniej w Ptkanowie? – Historia miejscowości oraz parafii i kościoła jest bardzo ciekawa i stara. Pierwotny kościół w Ptkanowe miał ufundować w XII w. Władysław Herman, chociaż istnieje też tradycja, że jego budowniczymi byli templariusze, którzy do Ptkanowa i Opatowa mieli zostać sprowadzeni przez księcia Henryka Sandomierskiego. Opatów i pobliski Ptkanów miały więc duże znaczenie w czasach średniowiecza i szlak między tymi miejscowościami był dość ruchliwy. Znalezisko jest o tyle unikatowe i ciekawe, że tego typ monety – denar – jest bardzo rzadki – podkreśla M. Florek. Jak dodaje moneta jest uszkodzona, waży 0,24 g. Na awersie znajduje się słabo czytelne popiersie Władysława Łokietka w koronie, zwróconego w prawo. Napis w otoku jest nieczytelny, na podstawie pozostałych monet tego typu można przyjąć, że było tam imię Łokietka WLADISLAUS. Na rewersie znajduje się przedstawienie orła heraldycznego w koronie. Według współpracującego z Delegaturą w Sandomierzu archeologa i numizmatyka Michała Grabowskiego moneta została wybita najprawdopodobniej między 1314 a 1320 r. w mennicy książęcej w Sandomierzu. Po opracowaniu moneta trafi do zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy