Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa Dęba. Volkswagen das auto!

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mogą już korzystać z nowego samochodu.

Nowy volkswagen transporter zastąpił wysłużonego fiata doblo.

Zakup auta był możliwy dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przekazał 80 tysięcy złotych. Pozostała kwotę – 70 tysięcy dołożyły Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu (40 tysięcy) oraz DPS (30 tysięcy). Nowodębska placówka po raz pierwszy wystąpiła do PFRON o dotację i od razu z sukcesem.

W uroczystym przekazaniu samochodu, które odbyło się przed siedzibą starostwa w Tarnobrzegu, uczestniczył Maciej Szymański, dyrektor podkarpackiego oddziału PFRON.

- Dzięki temu, że na terenie województwa podkarpackiego aktywne są placówki zajmujące się osobami niepełnoprawnymi, co roku jesteśmy w czołówce kraju jeśli chodzi o pieniądze, które są przeznaczane na wyrównywanie różnic pomiędzy regionami. Bardzo nas to cieszy, szczególnie dlatego, że te pieniądze idą prawie bezpośrednio do osób niepełnosprawnych - podkreślał dyrektor podkarpackiego PFRON. - Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie my je samodzielnie wydajemy, ale robimy to dlatego, że środowisko chce składać wnioski - dodał Maciej Szymański i podziękował za aktywność staroście Jerzemu Sudołowi i dyrektor DPS w Nowej Dębie, Agnieszce Markowicz.

Dyrektor DPS, dziękując za wsparcie przedstawicielowi PFRON oraz staroście Jerzemu Sudołowi, zaznaczyła, iż radość jest tym większa, iż udało się pozyskać dofinansowanie i zakupić samochód w bardzo trudnym czasie, jakim niewątpliwie był rok 2020.

- To pierwsze auto odkąd pracuję w DPS, czyli od 20 lat, które zostało dofinansowane ze środków PFRON. To dla nas sukces. Mam nadzieję, że będzie nam służyło przez długie lata, ponieważ samochód, którym dotychczas się dysponowaliśmy nie był dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych - powiedziała Agnieszka Markowicz.

Podziękowania dla dyrektora PFRON złożył także wicestarosta Jacek Rożek.

W przekazaniu samochodu dla wzięli udział również Jerzy Sudoł, starosta tarnobrzeski,  Wojciech Gruszka,  członek Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego i Ewa Kędzierska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W nowodębskim DPS mieszka 52 pensjonariuszy, z których tylko ok. 15 procent to osoby samodzielne. Większość mieszkańców to osoby przewlekle, somatycznie chore.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama