Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tajemniczy escape room

Wyprawy do podziemnego labiryntu, zagadki, krzyżówki, zabawy plastyczne - to propozycje bibliotek na zimowe ferie online.

O to by dzieci i młodzież nie nudziły się w te nietypowe ferie, przebiegające - jak wiele innych rzeczy - online, zadbały także biblioteki, przygotowując szereg interesujących propozycji. W tym szczególnie ulubionych przez najmłodsze pokolenie, wykorzystujących techniki informatyczne.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu zaprasza dzieci i młodzież (ale do zabawy mogą przyłączyć się również dorośli) do udziału w grze detektywistycznej „Tajemnica ostatniego manuskryptu” (TUTAJ). By odnaleźć tajemniczy skarb ukryty przez pewnego mnicha, trzeba wejść do escape roomu, w którym czeka potężna dawka emocji, szereg zagadek, zadań, łamanie haseł i poszukiwanie kluczy. Na najlepszych czeka nagroda, i to nie byle jaka - bezcenny skarb.

Escape room stworzył Krzysztof Petek, autor gier internetowych, ale przede wszystkim autor książek przygodowych dla młodzieży. Gra podzielona została na dwa poziomy - łatwy, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, oraz wymagający, dla bardziej doświadczonych detektywów, mających już za sobą przygody z escape roomem.

Po tę formę zabawy sięgnęła także Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, która program tegorocznych ferii postanowiła poświęcić „Psiakom i kociakom” nie tylko tym udomowionym, w grach pojawiają się bowiem również wilki. Wirtualne zabawy udostępniane są na fanpage biblioteki, a program zajęć i regulamin konkursów znajduje się na stronie internetowej biblioteki (TUTAJ). Dzieci znajdą tam zagadki o zwierzętach, prezentacje książek oraz czytanie z użyciem rekwizytów. Atrakcją przyciągającą najmłodszych są z pewnością edukacyjne escape roomy. Ponadto filie nr 3 oraz 7 zachęcają do udziału w zajęciach plastycznych, których głównym bohaterem jest zima.

Dzieci, które w pierwszym tygodniu ferii odwiedziły tarnobrzeską bibliotekę lub którąś z filii, mogły wypożyczyć tajemniczy pakiet książek z niespodzianką.

Tajemnicze nagrody zapowiada dla uczestników feryjnych zabaw także Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Od wtorku 12 stycznia do piątku 15 stycznia będzie trwał konkurs czytelniczy. Każdego dnia o godz. 11 na stronie ośrodka (TUTAJ) ukaże się fragment książki. Zadaniem czytelników będzie odgadnięcie jej tytułu. Wygra ta osoba, która najszybciej zadzwoni do SOK i poda prawidłową odpowiedź. Na zwycięzców czekają nagrody.

Na nagrody mogą liczyć również uczestnicy konkursu plastycznego na najpiękniejszą zakładkę do książki, przebiegającego pod hasłem: „Pandemia”. - Chcemy przegonić złe wirusy, które zakłóciły nasze życie, więc zachęcamy wszystkich do zaprojektowania i wykonanie zakładki do książki związanej z tematem „Pandemia” widzianego oczami młodego czytelnika - zachęcają organizatorzy.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży z gminy Baranów Sandomierski. Zakładka powinna być wykonana na sztywnym kartonie o wymiarach 19x6 cm w dowolnej technice. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: I - przedszkole i „zerówka”, II - klasy I-IV szkół podstawowych i III - klasy V-VIII szkół podstawowych. Projekty zakładek można składać w Bibliotece Głównej w Baranowie Sandomierskim lub jej filiach w Suchorzowie, Dąbrowicy i Woli Baranowskiej do 1 marca br. Szczegółowy regulamin znajduje się na facebookowym fanpage’u MGOK (TUTAJ).
baranowski ośrodek kultury przypomina ponadto i zachęca dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w corocznym konkursie poetyckim „Życie wierszem pisane”. Szczegóły można znaleźć na profilu facebookowym MGOK. Termin nasyłania prac upływa 1 marca br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama