Nowy numer 3/2021 Archiwum

Stalowa Wola. Na oko bardzo dobrze

Sprzęt do badania OCT oka dla Oddziału Okulistyki Powiatowego Szpitala Specjalistycznego zakupiło Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.

Nowoczesne urządzenie do diagnostyki, które umożliwi między innymi terapię chorych na AMD - to tomograf pozwalający na uzyskiwanie trójwymiarowych skanów siatkówki i nerwu wzrokowego, a funkcja angio-OCT pozwala na wizualizację naczyń krwionośnych siatkówki i naczyniówki. Dodatkowo aparat wyposażony jest w wysokiej rozdzielczości kamerę, umożliwiającą wykonywanie zdjęć dna oka.

- Tomograf do badań OCT pozwala na wykrywanie i monitorowanie zmian w przypadku takich schorzeń jak otwór w plamce, makulopatia, retinopatia cukrzycowa, jaskra czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. To ostatnie schorzenie, choroba plamki żółtej, może postępować powoli, przez kilka lat, ale może też rozwijać się szybko i w ciągu zaledwie kliku tygodni spowodować ciężką i nieodwracalną ślepotę centralną - tłumaczy Anna Schossler, okulista.

- Od lat regularnie inwestujemy w Szpital Powiatowy i nadal będziemy to robić. I mam tu na myśli nie tylko duże inwestycje, polegające na budowie i przebudowie całych oddziałów, ale też zakupy sprzętu, tak jak tego dla okulistyki. Do tej pory chorzy z naszego miasta i powiatu, cierpiący na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, musieli jeździć do innych specjalistycznych ośrodków - dodał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama