Dobre miejsca zajęło kilka szpitali z naszego regionu w XVII Rankingu „Bezpieczny szpital 2020" przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Ranking CMJ przeprowadziło we współpracy z „Rzeczpospolitą". Na wypełnienie i odesłanie ankiety zdecydowały się 182 szpitale z całego kraju.
W skali kraju, jak i województwa bezkonkurencyjny okazał się Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. Bardzo dobre miejsce na Podkarpaciu zajął Wojewódzki szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, który uplasował się na trzecim miejscu, w kraju zaś na 82. Dziesiąte miejsce w województwie zajął natomiast Szpital Powiatowy w Nowej Dębie.
Wysokie noty otrzymał Szpital Specjalistyczny w Staszowie, który w Świętokrzyskiem musiał uznać wyższość jedynie Szpitala Specjalistycznego im. Świętego Łukasza w Końskich, w kraju natomiast zajął najwyższe miejsce spośród placówek z naszego regionu, biorących udział w XVII rankingu, uplasował się bowiem na 48 pozycji.
W województwie świętokrzyskim dobrze wypadły także Zakład Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim (piąte miejsce) oraz Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu (miejsce szóste).
Z dziesiątego miejsca zadowoleni są i pracownicy i dyrekcja Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.
- By wziąć udział w rankingu, który został zorganizowany we współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia Krakowie, wypełniliśmy stosowną ankietę i poddaliśmy się ocenie w wielu obszarach - mówi Wiesława Barzycka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.
Rok 2020, choć wyjątkowo trudny dla wszystkich instytucji związanych z ochroną zdrowia, był dla nowodębskiego szpitala wyjątkowo dobry. W czerwcu lecznica otrzymała certyfikat akredytacyjny na kolejne 3 lata, dzięki któremu zyskała dodatkowe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia i pewność pacjentów, że trafili do dobrej placówki. W listopadzie zaś szpitalowi w Nowej Dębie przyznano certyfikat ISO 9001:2015 świadczący o najwyższej jakości usług.
Z dobrego miejsca nowodębskiej lecznicy cieszy się też starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, bowiem to właśnie starostwo powiatowe jest organem założycielskim tego szpitala. Jak podkreśla starosta, to szpital z niemal 70-letnią tradycją, który może się poszczycić wieloma sukcesami i świetną kadrą.
Ankieta, którą placówki wypełniały, objęła niemal 260 wymogów, posiadających odpowiednią liczbę punktów. Pytania dotyczyły całości działalności szpitala, w tym sytuacji finansowej, infrastruktury, dostępności do diagnostyki, kwalifikacji personelu oraz procesów wpływających na bezpieczeństwo pacjentów.