Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ala, Ola i As w Tarnobrzegu

W wirtualnej Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowana jest wystawa prac autora ilustracji do "Elementarza" Mariana Falskiego.

Janusz Grabiański był autorem nie tylko plastycznego wizerunku Ali, Oli i Asa w wydaniu „Elementarza” Mariana Falskiego z 1974 roku. Zilustrował także „Chorego kotka” Stanisława Jachowicza, „Rogasia z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej czy bajkę Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz wiele innych książek, znanych i czytanych do dzisiaj.

- Każdy chyba, zarówno z pokolenia dzieci, rodziców i dziadków, zetknął się z pracami Janusza Grabiańskiego, chociaż mogą nie kojarzyć ich z tym nazwiskiem. Jest to jeden z największych powojennych twórców polskiej ilustracji. Jego dorobek jest ogromny. Był również wielokrotnie nagradzany zarówno w kraju, jak i za granicą. Jako pierwszy polski artysta został wpisany na Listę Honorową Andersena. Otrzymał Order Uśmiechu, był gwiazdą we Francji, Stanach Zjednoczonych - mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, komisarz wystawy.

Wystawa w TDK ma charakter retrospektywny, znalazło się na niej kilkadziesiąt prac z całego niemal okresu twórczego artysty. Są na niej nie tylko ilustracje do książek, ale również projekty znaczków i kart pocztowych oraz plakaty i cały komplet materiałów promocyjnych LOT-u. Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska zdradza, że wizerunku dla pierwszej stewardessy, która pojawiła się na plakatach reklamujących polskie linie lotnicze, użyczyła żona Janusza Grabiańskiego.

- Naturalnie prace są w powiększonej skali, nie tej znanej z książek, co pozwala na poznanie gestu malarskiego, sposobu kładzenia plamy. Możemy także podziwiać jego wirtuozerię, a wirtuozem był niezaprzeczalnie. Posługiwał się trudną techniką akwareli, która bywa bardzo kapryśna. Janusz Grabiański był jej mistrzem. Jego prace porównywano do drzeworytów japońskich - dodaje Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska. - Wszystkie książkowe postaci, stewardessy, psy, koty, jelonki czekają na zwiedzających, niestety na razie tylko w wersji online na naszej stronie internetowej. WYSTAWA ONLINE

Janusz Grabiański urodził się w 1929 roku w Szamotułach. Studiował początkowo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą po dwóch latach opuścił, by przenieść się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kształcił się w pracowni prof. Józefa Mroszczaka, uznawanego obok Henryka Tomaszewskiego, za twórcę polskiej szkoły plakatu.

Janusz Grabiański zilustrował ponad 200 książek. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Zdobywał wiele nagród, w tym od „New York Timesa” w 1961 roku za zilustrowanie „The Big Book of Animal Stories”.

Zmarł w Warszawie w wieku 47 lat.

Ekspozycja jest prezentowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Współfinansowana została przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy