Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Ave Regina

W kościele ojców dominikanów w adwentowej atmosferze odbył się kolejny koncert w ramach cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej".

I nieodmiennie była to wielka uczta duchowa. Tym razem publiczność zasiadła nie w kościelnych ławach, ale przed telewizorami lub komputerami.

- Mimo trudności, jakie powoduje pandemia, nie poddajemy się i stąd dzisiejszy koncert. Niestety, bez udziału publiczności - mówi o. Grzegorz Doniec OP, inicjator i główny organizator cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej". - Zabrzmiała tradycyjnie muzyka dawna, a z racji Adwentu przeżywanego w liturgii Kościoła, do niego nawiązywała część kompozycji. Adwent skupiony jest wokół Maryi, wraz z którą oczekujemy przyjścia na świat Syna Bożego, dlatego Jej ten koncert był dedykowany.

Stąd w programie znalazły się kompozycje maryjne z tytułowym "Ave Regina" Johanna Josepha Fuxa, austriackiego kompozytora doby późnego baroku, i "Magnificat" Francesca Durantego, włoskiego twórcy muzyki sakralnej.

Ponadto zabrzmiała adwentowa kantata Johanna Sebastiana Bacha "Nun komm, der Heiden Heiland" BWV 61. Utwór powstał we wczesnym okresie twórczości, w 1714 r., i był przeznaczony na pierwszą niedzielę Adwentu. Autorem libretta kantaty jest Erdmann Neumeister, który sięgnął m.in. do chorału Marcina Lutra "Przyjdź, pogan Zbawco", ułożonego w 1523 r., a rozpoczynającego kompozycję Bacha, oraz do pieśni "Wie schön leuchtet der Morgenstern" Philippa Nicolaia.

- Jest to bezpośrednie wołanie do Chrystusa o przyjście. Tekst mówi: "Zbawco pogan, przybądź już, Synu Panny, Zbawco dusz, Cały świat w podziwie ma, że Bóg takie przyjście da" - cytuje o. Doniec. - Dopełnieniem były instrumentalne kompozycje Arcangela Corelliego - efektowne "Concerto grosso D-dur" oraz "Sonata a-moll".

Wszystkie te utwory zabrzmiały w wykonaniu wybitnych, utytułowanych, chociaż młodych artystów, czyli zespołu muzyki dawnej Il Giardino d’Amore pod kierunkiem Stefana Plewniaka, skrzypka barokowego, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Odbył on także studia w Maastricht Conservatoire, konserwatorium paryskim CNSMDP, ponadto ukończył kursy uzupełniający Konserwatorium w Pradze oraz na ESMUC w Barcelonie. Wraz z barokową orkiestrą wystąpili soliści: Sylwia Stępień (sopran), Natalia Kawałek (mezzosopran), Robert Pożarski (tenor) i Dawid Biwo (bas). Do artystów dołączył, grając na flecie, o. Doniec.

Tarnobrzeg. Ave Regina   Zespół Il Giardino d'Amore. Marcin Szelongiewicz

Wydarzenie dofinansowano z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzieliły Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Zakłady Chemiczne "Siarkopol".

Ojciec Doniec zapewnił, że plany na kolejne koncerty, z których najbliższy przewidziany jest na koniec stycznia, są i obecnie trwa ich doprecyzowanie.

- Chcielibyśmy, aby w styczniu odbył się koncert, na który złożą się kolędy. Tak, by wspólnie z kameralnym zespołem, jeśli tylko warunki epidemiczne pozwolą, mogła je wykonać na żywo w kościele również publiczność. Nie tracimy nadziei, że uda się ten zamysł zrealizować.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy