Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podkarpackie. Osocze od Służby Więziennej

Podkarpaccy funkcjonariusze Służby Więziennej oddają osocze dla chorych na COVID-19.

Przez cały obecny tydzień funkcjonariusze z podkarpackich jednostek penitencjarnych, którzy przeszli zakażenie wirusem SARS-COV-2, w Wojewódzkim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie oddają osocze w ramach akcji #resortsprawiedliwościpomaga.

- To swoisty prezent od funkcjonariuszy dla osób zmagających się z chorobą. Od pewnego czasu szpitale i stacje krwiodawstwa ponawiają w mediach apele do ozdrowieńców o podzielenie się najcenniejszym darem, jaki mogą od siebie dać osobom chorym. Osocze wciąż pozostaje jedynym, cudownym lekiem stosowanym w terapii osób z najcięższym przebiegiem choroby - mówi mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie. - Z doświadczeń zakaźników wynika, że po jego podaniu udaje się u chorych uniknąć ciężkiej niewydolności oddechowej i podłączania tych pacjentów do respiratora. Wielu funkcjonariuszy z podkarpackich zakładów karnych, odpowiedziało na ten apel i samemu zgłosiło się do stacji krwiodawstwa. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili Służba Więzienna postanowiła wyjść naprzeciw.

W ramach akcji #resortsprawiedliwościpomaga, każdy kto wyraził gotowość do uczestnictwa, został zgłoszony do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, które przeprowadziło wstępną weryfikację. W porozumieniu z koordynatorem akcji w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Rzeszowie, wyznaczone zostały dni i godziny w których od funkcjonariuszy - w ramach służby - będzie pobierane osocze.

Chęć udziału w akcji zgłosiło 43 funkcjonariuszy z całego województwa podkarpackiego. Każdy z nich będzie mógł oddać ok. 650 ml osocza, czyli jedną donację, z której wytwarzane są trzy jednostki, a zatem jednorazowe oddanie może uratować życie trzem osobom. Ponownie będą mogli oddać osocze po upływie minimum dwóch tygodni.

Akcja oddawania osocza będzie odbywała się w całym kraju. Łącznie weźmie w niej udział 674 funkcjonariuszy - 298 odda krew, a 376 osocze. Z apelem do funkcjonariuszy o udział w akcji zwrócił się wiceminister Michał Woś, odpowiedzialny w Ministerstwie Sprawiedliwości za Służbę Więzienną, który objął ją osobistym nadzorem.

Oddawanie osocza to nie jedyne działania Służby Więziennej podejmowane w ramach akcji #resortsprawiedliwościpomaga. Wiosną w walkę z koronawirusem zaangażowało się 120 zakładów karnych i aresztów śledczych i ponad 2 tysiące więźniów. W akcję włączono również przywięzienne przedsiębiorstwa produkcyjne, które wyprodukowały ponad 911 tysięcy maseczek ochronnych (łącznie z więzieniami uszyto 1,5 miliona maseczek), 106 tysięcy sztuk odzieży ochronnej i ponad 35 tysięcy litrów płynu odkażającego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy