Już w najbliższą sobotę ojcowie dominikanie zapraszają na adwentowy koncert "Ave Regina".
Pandemia i wprowadzone obostrzenia uniemożliwiają organizowanie wydarzeń kulturalnych w tradycyjnej formie. Problemy te po raz wtóry dotknęły także cykl „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” organizowany przez ojców dominikanów z tarnobrzeskiego klasztoru. Postanowili się jednak nie poddawać i przenieśli grudniowy adwentowy koncert do internetu. I już w najbliższą sobotę 12 grudnia o godzinie 19 w kościele ojców dominikanów zabrzmi muzyka dawna, w ramach koncertu „Ave Regina”, w którym będzie można uczestniczyć dzięki transmisji internetowej na facebookowym fanpage’u tarnobrzeskiego klasztoru - https://www.facebook.com/Dominikanie.Tarnobrzeg
Linki zostaną umieszczone także na stronach klasztoru - https://tarnobrzeg.dominikanie.pl/ oraz telewizji lokalnej - http://tvl.tarnobrzeg.pl/.
W czasie koncertu będzie można usłyszeć wybitne dzieła niemieckiej i włoskiej muzyki barokowej, m.in. nawiązujące do Adwentu, przeżywanego obecnie w liturgii Kościoła, które wykona zespół muzyki dawnej „Il Giardino d’Amore”, pod kierunkiem muzycznym Stefana Plewniaka. Wraz z barokową orkiestrą wystąpią soliści: Sylwia Stępień (sopran), Natalia Kawałek (mezzosopran), Robert Pożarski (tenor) i Dawid Biwo (bas).
Melomani będą mogli usłyszeć: adwentową kantatę J. S. Bacha „Nun komm, der Heiden Heiland” BWV 61, efektowne „Concerto grosso D-dur” A. Corelliego oraz kompozycje maryjne: „Ave Regina” J. J. Fuxa i „Magnificat” F. Durantego.
Śpiewacy i muzycy, którzy wystąpią podczas sobotniego koncertu, to cenieni, nagradzani artyści.
Sylwia Stępień jest absolwentką Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie śpiewu Susan Waters oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Bożeny Betley. Od roku związana z Warszawską Operą Kameralną na stanowisku artysty zespołu wokalnego. W sezonie 2018/2019 zadebiutowała w roli Amora w operze „Orfeusz i Eurydyka” Glucka na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą S. Plewniaka w reżyserii M. Piekorz. Jest laureatką I Nagrody Specjalnej w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Viva Calisia”, II Nagrody podczas „Spring Baroque Festival Competition” w Cheltenham (2017) oraz dwóch Nagród Specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie im. Gulio Perottiego w Ueckermunde.
Natalia Kawałek - mezzosopran młodego pokolenia. Absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie profesor Izabelli Kłosińskiej, po ukończeniu którego kontynuowała naukę na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst u Claudii Vischi. Jest laureatką III miejsca i nagrody publiczności podczas „International Singing Competition for Baroque Opera Pietro Antonio Cesti” (2012), II miejsca, nagrody publiczności i licznych wyróżnień na „Hilde Zadek Gesangswettbewerb” w Wiedniu (2013), jak również wyróżnienia podczas DEBUT Gesangswettbewerb w Niemczech (2016). W latach 2013-2016 śpiewaczka należała do „Junges Ensemble des Theaters an der Wien”. Artystka regularnie współpracuje z prestiżowym Theater an der Wien w Wiedniu.
Robert Pożarski - śpiewak i teolog, wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, studiował interpretację chorału średniowiecznego u Marcela Pérèsa w Paryżu, współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej w Polsce i za granicą, od 1995 roku jest śpiewakiem zespołu Bornus Consort, od 1999 roku kantorem i kierownikiem artystycznym wrocławskiej „Schola Gregoriana Silesiensis”, od 2001 roku stałym współpracownikiem Festiwalu „Pieśń naszych korzeni”. W 2012 roku założył wykonujący muzykę sakralną polskiego renesansu i baroku Chór Sarmacki im. G. G. Gorczyckiego, z którym nagrał cztery płyty z serii Cantus Sarmaticus (DUX). Ma w dorobku 30 płyt z muzyką średniowieczną, barokową i współczesną, w tym sześć pod własnym kierownictwem artystycznym.
Dawid Biwo ukończył warszawski Uniwersytet Muzyczny F. Chopina oraz z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych (m.in. I nagroda w konkursie im. M. Karłowicza w Krakowie, I nagroda w konkursie im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, III nagroda w konkursie im. F. Platówny we Wrocławiu, nagroda specjalna w Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie) oraz „Muzycznego Forum Młodych 2010” pod patronatem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. W 2017 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Heraclei Darclee w Braili, finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. Koncertował m.in. w USA, Słowenii, Kanadzie, Austrii, Czechach oraz Niemczech.
Solistom będzie towarzyszył zespół Il Giardino d’Amore, tworzony przez młodych utalentowanych muzyków, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki dawnej na instrumentach z epoki, koncertujących z dużym powodzeniem w kraju i za granicą. Zespół występował m.in. na Festiwalu J.S. Bacha w Wiedniu, Festiwalu „Utrecht Oude Muziek”, Festiwalu Tartini w Piranie. Jesienią 2013 roku orkiestra odbyła pierwsze tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wystąpiła na „Festival of Early Music Celebration” w Nowym Jorku. W 2014 roku zespół Il Giardino wystąpił w prestiżowej sali koncertowej Mozarteum w Salzburgu, a także został zaproszony na festiwal w Oslo w Norwegii. Podczas drugiej trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych muzycy wystąpili w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Kalifornii, gdzie poprowadzili kurs mistrzowski na uniwersytetach w Los Angeles i San Diego. Orkiestra od początku swojej działalności wykonywała repertuar oper włoskich i francuskich, muzykę sakralną i włoskie arcydzieła instrumentalne.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Wsparcia finansowego udzieliły Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Zakłady Chemiczne „Siarkopol”.