Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pocztówka z Tarnobrzega

Jezioro Tarnobrzeskie, zamek Tarnowskich w Dzikowie, pomnik Bartosza Głowackiego, fontanny - to najatrakcyjniejsze miejsca Tarnobrzega w oczach najmłodszych.

Zakończyła się czwarta edycja Miejskiego Konkursu Plastyczno-Historycznego pod patronatem prezydenta Tarnobrzega.

Konkurs, kiedy startował, skierowany był do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta. Niestety przejście szkół na naukę zdalną uniemożliwiło przeprowadzenie konkursu wśród uczniów.

- Nie wykluczamy, że odbędzie się w późniejszym terminie, np. na wiosnę, kiedy mam nadzieję wrócimy do stacjonarnej nauki - mówi Iwona Stępak, historyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 6 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu, koordynatorka konkursu. - Postanowiliśmy jednak nie rezygnować całkowicie i część adresowana do przedszkoli, które pracują w normalnym trybie, została przeprowadzona. Do konkursu przystąpiło 9 tarnobrzeskich przedszkoli. W sumie wpłynęło ponad 30 prac. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie pocztówki z Tarnobrzega. Uznaliśmy bowiem, że tematyka lasowiacka, której miały dotyczyć prace uczniów podstawówek, jest dla maluchów zbyt obca, niezrozumiała. Dzieci miały przedstawić miejsca, obiekty najbardziej atrakcyjne i charakterystyczne dla Tarnobrzega.

Okazało się, że dla większości maluchów jest nim Jezioro Tarnobrzeskie, które było najczęstszym motywem pojawiającym się na pocztówkach, przygotowanych przez przedszkolaki.

- Wśród tych prac jedna zwróciła szczególną uwagę. Autor bowiem przedstawił przeszłość i teraźniejszość tych terenów, mamy zatem z jednej strony widok jeziora, z drugiej zaś działającej tu przed laty kopalni siarki. Naturalnie kopalnia oddaje wyobrażenie dziecka, jak to miejsce wyglądało, niemniej najbardziej charakterystyczny element, czyli słynny dołek jest przedstawiony. Ktoś z dorosłych zapewne opowiedział dziecku historię powstania Jeziora Tarnobrzeskiego - dodaje Iwona Stępak.

Pocztówka z Tarnobrzega   Kopalnia Machów i Jezioro Tarnobrzeskie - wczoraj i dzisiaj. SP nr 6

Dzieci chętnie również sięgały po motyw zamku Tarnowskich w Dzikowie, pojawiły się także pomnik Bartosza Głowackiego oraz fontanna usytuowana na placu Antoniego Surowieckiego przed urzędem miasta.

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody: gry edukacyjne, materiały plastyczne, gadżety od firmy sponsorującej konkurs, które w najbliższych dniach trafią do zwycięzców i wyróżnionych. Z uwagi na niemożność zorganizowania oficjalnej uroczystości wręczenia nagród, zostaną one dostarczone do przedszkoli, w których uczą się laureaci.

W poprzednich edycjach uczestnicy konkursu mieli za zadanie np. przygotowanie kartki na urodziny Ojczyzny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nią niepodległości. W roku ubiegłym zaś przedstawiali przyrodę oczami Lasowiaków. Na oficjalne podsumowanie konkursu przybyły panie z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego oraz Justyna Wesołowska, właścicielka Atelier GAMON, które opowiedziały o obyczajach, ubiorach noszonych przez Lasowiaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy