Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa Dęba. Seniorzy mają swój klub

Dzisiaj odbyło się oficjalne przekazanie kluczy do długo wyczekiwanego Klubu Senior+.

Z rąk burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona klucze odebrała Maria Tomczyk, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pod auspicjami którego instytucja będzie funkcjonować.

Klub powstał dzięki dofinansowaniu z programu rządowego Senior+, które wyniosło 81 tysięcy złotych, pozostałą kwotę 20 tysięcy złotych dołożył samorząd. Na jego potrzeby został zaadaptowany lokal o powierzchni 67 metrów kwadratowych w budynku mieszkalno-usługowym przy ulicy 1 Maja (dawny sklep spożywczy). Wybór nie był przypadkowy, brano bowiem pod uwagę łatwość dostępu dla osób mających problemy z poruszaniem się lub niepełnosprawnych. W ramach prac remontowych zmodernizowane zostały instalacje: wodno-kanalizacyjna, c.o. i elektryczna oraz wymieniona została stolarka drzwiowa. Adaptacja lokalu pozwoliła na wyodrębnienie szatni, aneksu kuchennego oraz ogólnodostępnej sali o powierzchni blisko 39 metrów kwadratowych. Do dyspozycji seniorów jest także WC męski i damski, z ułatwieniami dla niepełnosprawnych. Obiekt został wyposażony w niezbędny sprzęt audio-wizualny, a także podstawowe sprzęty kuchenne.

Nowa Dęba. Seniorzy mają swój klub   Zaplecze kuchenne. UMiG Nowa Dęba

Uczestniczący w oddaniu lokalu przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Stanisław Hałka nie krył swego zadowolenia.

- Nawet sobie nie wyobrażałem, że to miejsce będzie tak ładnie zaprojektowane i wykonane. Jako Rada Seniorów od lat współpracujemy z kierownictwem MGOPS i jest to współpraca pierwszorzędna. Wielką życzliwość mamy także ze strony gminy, co jest dla nas symptomatyczne i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że obecne ograniczenia epidemiologiczne nie pozwalają na pełne wykorzystanie miejsca, ale to powoli minie - powiedział.

Rada Seniorów od dłuższego czasu zabiegała o utworzenie w mieście placówki, służącej osobom starszym, która aktywizowałaby ich oraz włączała w życie lokalnej społeczności.

- Cieszę się, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom​ naszych seniorów - mówił podczas oddania do użytku pomieszczeń burmistrz Wiesław Ordon. - Szanowni seniorzy, jesteście dla nas ważni i od zawsze staraliśmy się wspierać wasze potrzeby w bardzo różny sposób. W Samorządowym Ośrodku Kultury działa Klub Złotego Wieku, na terenie miasta funkcjonują organizacje skupiające seniorów, jak Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Na terenach wiejskich działają natomiast Kluby Wiosny i Jesieni. W mieście jednak istniała potrzeba stworzenia instytucjonalnego rozwiązania, służącego wsparciu najstarszych mieszkańców naszego miasta. Dostrzegała to także Rada Seniorów, w poprzedniej jak i obecnej kadencji, która występowała z takim pomysłem. A pomysł można było zrealizować dzięki funduszom rządowym, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni decydentom.

Burmistrz zapowiedział, iż w przyszłym roku gmina będzie zabiegać o fundusze na wynagrodzenia m.in. dla instruktorów, osób prowadzących codziennie zajęcia artystyczne, ale też rehabilitacyjne.

Nowa Dęba. Seniorzy mają swój klub   Kącik wypoczynkowy. UMiG Nowa Dęba

Lokal będzie służyć także Radzie Seniorów.

Jak zauważył zastępca burmistrza Leszek Mirowski, Klub Senior+  będzie uzupełniać ofertę już działających instytucji, zajmujących się pomocą osobom starszym.

- W klubie będą prowadzone zajęcia terapeutyczne, rehabilitacja społeczna i zdrowotna, poprzez rehabilitację zajęciową oraz terapię środowiskową, polegającą także na społecznej integracji. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich i będzie służyć prowadzeniu różnych akcji - zapewniał Leszek Mirowski. - Jesteśmy w przededniu szczepień, nie ma żadnego problemu, by to właśnie tu były one wykonywane.

Kierownik MGOPS Maria Tomczyk, odbierając klucze, poinformowała, że pierwsze zajęcia ruszą z początkiem Nowego Roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama