Nowy numer 32/2022 Archiwum

Chmielów. Rusza inwestycja za 48 mln!

Na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego został podpisany akt notarialny, którym gmina nieodpłatnie przekazuje teren pod budowę zakładu karnego dla kobiet.

Będzie to najnowocześniejszy w Polsce i jeden z nowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Podczas specjalnie zwołanej konferencji stronę rządową reprezentowali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Kitliński. Nie zabrakło gospodarza gminy burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona.

 Inwestycja w Chmielowie kosztować będzie ponad 40 mln zł, a fundusze na ten cel pochodzić będą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. - Na początku listopada podpisaliśmy umowę, gwarantującą nam ponad 50 mln euro na realizację projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”. Część tej kwoty posłuży do sfinansowania budowy więzienia w Chmielowie - potwierdził minister M. Warchoł, dziękując jednocześnie za wsparcie posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi oraz lokalnym samorządowcom. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2021 roku i potrwają 2-3 lata. Będzie to jeden z pięciu tak nowoczesnych obiektów w kraju, w którym znajdzie pracę około 100 funkcjonariuszy.

Kobiety wymagają uwagi

Dyrektor generalny Służby Więziennej dziękował burmistrzowi za świetną współpracę, a ministrowi za lokalizację inwestycji w tym, a nie innym miejscu i udane negocjacje z Norwegami, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie budowy. - Nowością jest, że kompleks w całości będzie dedykowany kobietom. Wedle prawa płeć nie ma znaczenia, niemniej uznajemy, że kobiety wymagają większej uwagi i poświęcenia. Tu warunki dla nich będą godne. Ważne jest też, że rodziny pań z Podkarpacia będą je mogły łatwo i szybko odwiedzać - mówił dyrektor Kitliński. Jednocześnie zwrócił się do lokalnych przedsiębiorców: - Tutaj kobiety mają się też uczyć zawodu. Zapraszam do zgłaszania się do współpracy, hala produkcyjna będzie profilowana pod aktualne zapotrzebowanie.

Radości z inwestycji nie krył burmistrz Wiesław Ordon.

- Serdecznie dziękuję za taką decyzję ministrowi, dyrekcji Służby Więziennej, czujemy się wyróżnieni. To wielkie wydarzenie dla gminy, wielkie wydarzenie dla Chmielowa, kolejny historyczny moment w rozwoju społeczno-gospodarczym miasta i gminy Nowa Dęba. Nowoczesny ośrodek penitencjarny dla kobiet zapisuje się na kartach historii, ale przede wszystkim w życiu społeczno-gospodarczym naszej gminy. Była tu mowa o miejscach pracy, hali produkcyjnej, to ważne dla gminy. Z naszej strony nie było żadnych oporów, żadnego zwlekania z tym, by inicjatywę przekazaną samorządowi w 2018 r. przez ministra Warchoła podjąć i doprowadzić do szczęśliwego końca. To wydarzenie przywraca miejsce Chmielowa na mapie penitencjarnej kraju - powiedział W. Ordon.

Burmistrz podkreślał także rolę samorządowców kilku kadencji: z lat 2002-2006, którzy pozyskali grunty od chmielowskich rolników, z kadencji 2014-18, którzy przystąpili do zmiany planu zagospodarowania terenu oraz obecnym, za uchwalenie planu oraz przekazanie gruntów.

 460 osadzonych

Przypomnijmy: plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne. 

Nowe możliwości

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 - 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama