Nowy numer 11/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Sukces festiwalu Jachowicza

Wczoraj zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Bajkowy Świat Stanisława Jachowicza, ale nie całkiem.

Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, który był głównym organizatorem festiwalu, zaprasza dzisiaj widzów na przygotowane specjalnie dla nich after party. Co będzie w programie? To niespodzianka, którą trzeba zobaczyć dzisiaj samemu.

Z uwagi na zamknięcie instytucji kultury, cały program Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza został przeniesiony do sieci. Na facebookowym profilu Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz na YouTube można było nie wychodząc z domu uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, jakie znalazły się w programie festiwalu.

- Bardzo cieszymy się, że wszystko, co sobie zaplanowaliśmy na tę wyjątkową edycję online, udało się nam zrealizować. Największym wyzwaniem była technika, czyli wszystkie kwestie związane z obsługą sprzętu, oprogramowania i tak dalej, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia. Jesteśmy pracownikami kultury, co oznacza, że pracujemy z ludźmi, mając z nimi bezpośredni kontakt. Tymczasem sytuacja związana z pandemią ten kontakt nam uniemożliwiła, zmuszając nas do przeniesienia się do internetu - mówi Renata Domka. - Szczęśliwie wszystko przebiegło bez zakłóceń, a frekwencja na podstawie liczby odsłon naprawdę może bardzo, bardzo cieszyć. Największy niepokój związany był z trzema konkursami, jakie ogłosiliśmy. Obawialiśmy się, że zamknięcie szkół i przeniesienie nauki na tryb zdalny, spowoduje, iż dzieci i młodzież nie odpowiedzą na nasze zaproszenie. Tymczasem okazało się, że nasze obawy były płonne, prace bowiem zaczęły stopniowo spływać, spływać. W sumie wpłynęło 90 zgłoszeń. Mieliśmy zatem w czym wybierać. Jest to efekt zmian, wprowadzonych w regulaminach konkursów poprzez rozszerzenie grona ich uczestników oraz nauczycieli, którzy zachęcali swych uczniów do udziału, pomiędzy zajęciami online podpowiadali, pomagali w tworzeniu prac. Jak się okazało wirus nie zaatakował ani konkursów, ani festiwalu - stwierdza z uśmiechem Renata Domka.

W niedzielny wieczór została ogłoszona lista laureatów konkursów pierwszej edycji festiwalu. Spośród 25 prezentacji, jakie wpłynęły na konkurs teatralny, nagrody otrzymali Aise Araci, Franciszek Bednarz, Amelia Lis, Lily Lubera, Blanka Krasowska, Maja Krasowska, Wiktoria Kopeć, Emilia Myszka, Natalia Nieckarz, Emilia Skrzypczak, Hanna Walczyk.

Były nagrania samodzielne, mające charakter monodramów, ale także zbiorowe, w które angażowały się całe rodziny. - Widać, że sprawiło im to wiele radości i doskonale bawili się przy tworzeniu swojego spektaklu opartego na utworach patrona festiwalu - zauważa Renata Domka.

Wśród laureatów konkursu literackiego, którego współorganizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka, znalazła się trójka uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu: Konstancja Owczarek (I nagroda), Krystian Korczak (II nagroda) i Annie Szozda (III nagroda).

W konkursie plastycznym nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach. W pierwszej otrzymali je: Emilia Zawisza, Maurycy Kalinowski, Zofia Pelc, Maja Mortka, Ida Wójcik, Hubert Stępień, Anna Oręziak i Filip Durnoga. W kategorii drugiej - Wojciech Miazga i Anna Gronkowska, w trzeciej - Oliwia Stelmach, w czwartej - Paulina Orlińska, Julia Konefał i Alicja Gonet.

Tarnobrzeg. Sukces festiwalu Jachowicza   Symbole związane z festiwalem można jeszcze zobaczyć przed wejściem do TDK, gdzie stoi wielki kot, z którym można sobie zrobić zdjęcie. Marta Woynarowska /Foto Gość

Program festiwalu mimo, iż nieco zmieniony z powodów pandemii, zawierał wiele atrakcji. Naprawdę było w czym wybierać. Codziennie wybrane bajki Stanisława Jachowicza czytał Marcin Raś, aktor Teatru Współczesnego w Krakowie, z urodzenia nowodębianin. W piątkowy wieczór „na żywo” specjalnie dla festiwalowych widzów spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” wystawił na swoich deskach Teatr Maska w Rzeszowie. W sobotni wieczór zaś dzięki wykładowi dr hab. Iwony Rusek słuchacze zapoznali się bliżej z sylwetką, działalnością i dorobkiem pisarskim patrona festiwalu. Do świata teatru internetowi uczestnicy festiwalu mogli ponownie przenieść się dzięki rozmowie z Ewą Małecki, reżyserką teatralną i filmową.

Ponadto dla najmłodszych Joanna Zając-Slapničar, artystka malarka z Żywca, autorka logotypu festiwalowego, przygotowała warsztaty plastyczne, których głównym motywem był naturalnie pan kotek, symbol całego wydarzenia.

- Autorka logotypu oparła się na najbardziej znanej bajce Jachowicza - „Chory kotek”, bo kto w Polsce nie zna chorego pana kotka? - stwierdza z uśmiechem Renata Domka z TDK. - Mamy nadzieję, że kotek, ale już zdrowy i w pełni stanie się znakiem rozpoznawczym festiwalu, który ma także już swoją oficjalną pieśń pt „Jachowicz”. Napisał, skomponował i nagrał ją na prośbę pomysłodawczyni i współorganizatorki festiwalu Iwony Rusek tarnobrzeski zespół GUN JAH, grający muzykę reggae.

Symbole związane z festiwalem można jeszcze zobaczyć przed wejściem do TDK, gdzie stoi wielki kot, z którym można sobie zrobić zdjęcie, oraz instalacje wykonane przez artystę plastyk Karolinę Bednarską.

- Koty i ich ślady jeszcze przez jakiś czas będzie można spotkać w mieście w różnych miejscach, każdy przecież wie, że one chodzą swoimi ścieżkami - uśmiecha się R. Domka.

Renata Domka zdradza, iż prace nad drugą edycją festiwalu ruszyły pełną parą. Projekt trafił już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tarnobrzeski Dom Kultury poczynił bowiem starania o pozyskanie dofinansowania, tak, jak to miało miejsce w przypadku obecnej edycji, na którą otrzymał dotację z Funduszu Promocji Kultury.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już normalnie, a nie tylko za pomocą Internetu, by wspólnie się bawić, uczyć i wzruszać - mówi Renata Domka.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Tarnobrzega.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” była patronem medialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy