Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świeca łączności

Caritas Diecezji Sandomierskiej włączyła się w 27. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Kupując świecę wspieramy dzieci z Polski oraz w krajach polonijnych i misyjnych.

- Od 27 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom gości na naszych bożonarodzeniowych stołach. Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritas, dlatego możemy powiedzieć, że tworzy ona polską tradycję świąteczną. Sandomierska Caritas od początku bierze czynny udział w tej formie niesienia pomocy ubogim i potrzebującym dzieciom. Szczególnie w tym trudnym czasie staramy się poprzez tę świecę być blisko osób ubogich i potrzebujących  - podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

W diecezji sandomierskiej Parafialne Zespoły Caritas i wolontariusze mają do rozprowadzenia ponad 60 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Można je nabywać od I niedzieli Adwentu w każdej parafii. - Środki zebrane dzięki sprzedaży świec zostaną przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także na wsparcie w leczeniu dzieci z ubogich rodzin - poinformował ks. B. Pitucha. Jak dodał, tegoroczna akcja rozpoczęła się wcześniej ze względu na panującą epidemię.

- W tym roku wcześniej rozpoczęliśmy dostarczanie świec na parafię ze względu na mniejszą liczbę ludzi w kościołach. Chcemy, aby każdy chętny zdążył nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Niektórzy obawiają się, że może ich spotkać choroba i nie dadzą rady zakupić świecy przed świętami. Dlatego chcielibyśmy, mimo trudności zewnętrznych, aby na każdym stole zapłonęła świeca Caritas, jako nasz symbol łączności z ubogimi, a zwłaszcza z dziećmi, które znajdują się w trudnej sytuacji - mówił ks. B. Pitucha. Jak dodał, szczególnie w tym roku, kiedy trwa pandemia, zapalenie świecy Caritas na Wigilijnym stole będzie znakiem pamięci i solidarności z osobami potrzebującymi.

- Liczymy na to, że czas pandemii nas nie ograniczy w działalności dobroczynnej. Zwłaszcza teraz wszyscy potrzebujemy pomocy i solidarności międzyludzkiej. Niech światło tej świecy będzie świadectwem naszego włączenia się w wielką dobroczynną sprawę pomocy ubogim dzieciom - podkreślał ks. Bogusław Pitucha.

Akcja ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Kościoła Katolickiego uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) w RP i Eleos Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama