Sześć podmiotów z naszego regionu znalazło się na liście nominacji do nagrody Polski Wschodniej.
W tym roku jest to już siódma edycja konkursu, zainicjowanego w 2013 roku przez wydawcę kwartalnika "Kraina Bugu".
Jego założeniem jest dostrzeżenie i uhonorowanie osób, podmiotów i instytucji działających na terenie wschodniej Polski oraz jej pograniczu, na polu kultury i sztuki, turystyki, biznesu, samorządowym. Każdego roku przyznawana jest także Nagroda Specjalna za działania transgraniczne lub transregionalne oraz Tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu za całokształt działalności.
Konkurs zwieńczy Gala Ambasadorów Wschodu, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 listopada, w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, podczas której poznamy tegorocznych laureatów.
Tytuł Ambasadora Wschodu w tegorocznej edycji ma szansę zdobyć kilka podmiotów reprezentujących nasz region. W kategorii biznes nominację otrzymały Dwór Na Wichrowym Wzgórzu w Przybysławicach oraz Browar Rzemieślniczy Lasowiak z Jaty; w kategorii turystyka - Dobre Miejsce w Alfredówce; w kategorii projekt - Festiwal Filmów i Spotkań Niezwykłych w Sandomierzu oraz tarnobrzeski Satyrblues, zaś w kategorii samorząd o tytuł walczy Nowa Dęba.
Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby nie krył zaskoczenia z nominacji.
- Jestem mile zaskoczony i dziękuję za to wyróżnienie osobom, które tej nominacji dokonały. Odbieram ją jako dostrzeżenie nie tylko mojej pracy nie tylko mojej. To przede wszystkim starania wielu osób, począwszy od pracowników urzędu miasta i gminy, przez radnych poszczególnych kadencji, po poszczególnych sołtysów, przewodniczących osiedli, mieszkańców. W samorządzie nie pracuje się solo. To zawsze praca zespołowa. Do tego wieloletnia. To wspólnie, lata temu, obraliśmy taki a nie inny, proinwestycyjny kierunek rozwoju gminy. Teraz widać efekty niektórych działań, kończymy ważne zadania jak remont kilkunastu kilometrów dróg w strefie za ponad 13 milionów, dzięki czemu inwestorzy będą jeszcze chętniej lokować swoje firmy na naszym terenie. Teraz widzimy efekty starań o coraz lepsze łączenie strefy z „resztą świata”. Zawsze przykładaliśmy dużą wagę do dobrej współpracy z różnymi instytucjami, staraliśmy się partnersko traktować wszystkie podmioty, wspierać i pomagać. Jako wynik dobrych relacji odbieram też decyzję o zlokalizowaniu na terenie miasta 18. Pułku Artylerii, co przyczyni się do jeszcze większego rozwoju społeczno-gospodarczego. Zapadła decyzja o rozbudowie więzienia w Chmielowie, dzięki czemu przybędzie nam miejsc pracy, a lokalnemu rynkowi osób odbiorców ich usług. Już teraz widzimy zwiększone zainteresowanie gminnymi działkami pod zabudowę mieszkaniową, co z kolei przełoży się na większe wpływy do budżetu, a docelowo: większą zasobność portfeli naszych mieszkańców. Pracujemy nad rozwojem gminy, staramy się o pomoc gdzie tylko możemy jej szukać, patrzymy z radością jak miasto i wioski pięknieją. I to jest naszą największą satysfakcją - mówi Wiesław Ordon.
W kategorii turystyka nominację otrzymało Dobre Miejsce w Alfredówce, prowadzone przez Joannę i Marcina Kurników. UMiG Nowa DębaNominacji do konkursu dokonują członkowie Komitetu Nominującego lub Rady Ambasadorów. Komitet Nominujący tworzą przedstawiciele podmiotów działających we wschodniej Polsce, reprezentujących takie dziedziny jak: biznes, turystyka, samorząd, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i sztuki, media, uczelnie wyższe. Rada Ambasadorów natomiast jest organem w skład, którego wchodzą laureaci poprzednich edycji konkursu.
Samego zaś wyboru Ambasadora Wschodu w kategoriach: biznes, turystyka, samorząd, projekt dokonuje Kapituła Honorowa, złożona z laureatów ostatniej edycji, eksperci oraz praktycy. W pozostałych kategoriach: kultura i sztuka, społecznie odpowiedzialny, nauka, marka, nagroda specjalna, Honorowy Ambasador Wschodu o przyznaniu tytułu decydują Członkowie Rady Ambasadorów.
W gronie laureatów dotychczasowych sześciu edycji są przedstawiciele naszego regionu. W ubiegłym roku w kategorii samorząd tytułem Ambasadora Wschodu została uhonorowana Stalowa Wola. W piątej zaś edycji w dziedzinie kultura i sztuka laureatem został prof. Stanisław Baj, wprawdzie niepochodzący z naszego terenu, ale znany zarówno w Sandomierzu, jak i Tarnobrzegu, gdzie w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega prezentował swoje obrazy na przełomie obecnego i minionego roku.