Nowy numer 39/2022 Archiwum

Tarnobrzeg. Pan Kotek zaprasza do sieci

Już jutro, w czwartek, rozpoczyna się czterodniowe święto Stanisława Jachowicza. Rusza bowiem I edycja Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Tym razem w wersji online.

Plany były inne, wszystkie wydarzenia miały odbywać się na żywo z udziałem zaproszonych gości i publiczności, ale niestety, jak wiele innych zamierzeń, tak i te pandemia mocno zmieniła. Niemniej Tarnobrzeski Dom Kultury nie poddał się i cały festiwal ze wszystkimi zaplanowanymi wydarzeniami przeniósł do sieci. I od jutra, czyli od czwartku 26 listopada do niedzieli 29 listopada włącznie, na profilu facebookowym Tarnobrzeskiego Domu Kultury i w wydarzeniu Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu będzie można obejrzeć filmy, uczestniczyć w spotkaniach transmitowanych na żywo, konkursach, wykładach.

- Mamy nadzieję, że ten festiwal online będzie ciekawą propozycją dla mieszkańców w czasie, kiedy nie mogą korzystać z oferty instytucji kultury - mówi Renata Domka z TDK. - Chcemy ich rozweselić, odsunąć trochę przykre myśli związane z niepokojem o zdrowie i przyszłość. Nasz festiwal ma być pozytywny, w końcu tytułowy kotek Jachowicza wyzdrowiał! Wierzymy, że pozytywne emocje przyczynią się do poprawy samopoczucia i sprawią wszystkim wiele radości.

Festiwal zainauguruje w czwartek najsłynniejsza bajka Stanisława Jachowicza - „Chory kotek”. Kotek jest zresztą najważniejszym motywem całego festiwalu i także w filmach z bajkami będzie można znaleźć mnóstwo kocich odniesień. - Warto liczyć ile mruczków pojawi się na ekranie podczas cyklu. Za podanie właściwej ich liczby czekają nagrody. Koty, bądź ich ślady pojawią się również w różnych miejscach w mieście… - dodaje tajemniczo Renata Domka.

Również w czwartek odbędą się warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku”, przygotowane przez Joannę Zając-Slapničar, autorkę logotypu festiwalu - Pana Kotka. Zajęcia zaproponowane przez artystkę będzie można wykonywać w domu, razem z całą rodziną. Należy tylko przygotować sobie papier, klej i farby.

W piątek organizatorzy zapraszają na spektakl w domowych pieleszach. Widowisko teatralne pt. „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”, które będzie transmitowane na żywo, zaprezentują aktorzy Teatru Maska. Początek o godzinie 18. Link do transmisji zostanie udostępniony na Facebooku, a spektakl będzie dostępny do niedzieli.

Tarnobrzeg. Pan Kotek zaprasza do sieci

W sobotę o godzinie 18 będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Iwony Rusek - literaturoznawczyni, autorki scenariuszy słuchowisk pisanych dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Prelegentka przybliży sylwetkę Stanisława Jachowicza, jego twórczość, obejmującą nie tylko bajki i opowiastki, czasy, w których żył oraz ludzi z jego otoczenia. Wykład uzupełniony prezentacja archiwalnych materiałów, skierowany jest do wszystkich mieszkańców Tarnobrzega - bardzo młodych i nieco starszych.

Finał festiwalu to niedziela. Od godziny 15 będzie można obejrzeć wiele ciekawych propozycji. Odbędzie się druga część warsztatów plastycznych, będzie czytanie bajek, ruszy także studio festiwalowe. Poprowadzą je Renata Domka i Agnieszka Mroczka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tego dnia także będą wirtualni goście. Wśród nich między innymi Ewa Małecki – reżyser współpracująca z Teatrem Polskiego Radia i Telewizją Polską, autorka scenariuszy słuchowisk i spektakli.

- Z panią Ewą Małecki porozmawiamy o jej pracy - o magii sceny, a także o teatrze wyobraźni, czyli słuchowiskach - zdradza Agnieszka Mroczka. - Opowie nam o swoich doświadczeniach, inspiracjach, pracy z aktorami, często wielkimi nazwiskami polskiej sceny. Liczę przy tym również na to, że naszym aktorom, podopiecznym grup teatralnych TDK udzieli ciekawych rad i wskazówek.

W niedzielę także odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów ogłoszonych przed miesiącem: plastycznego, literackiego i teatralnego. Laureatów poznamy podczas transmisji, a następnie listy pojawią się na stronach internetowych organizatorów.

Jako, że festiwal ma dotyczyć bajkowego świata, nie może zatem zabraknąć bajek, które od czwartku do niedzieli będzie dla widzów czytał aktor Teatru Współczesnego w Krakowie Marcin Raś. Ponadto w trakcie festiwalu będą pojawiać się dodatkowe atrakcje i konkursy z nagrodami przygotowane przez organizatorów.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program oraz ciekawostki, artykuły, informacje o samym festiwalu i jego twórcach można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: http://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/ oraz http://tdk.tarnobrzeg.pl/festiwaljachowicz/.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusza Bożka.

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy