Sztuka czytania

Znany aktor Mateusz Damięcki ocenił uczestników konkursu zorganizowanego przez szkołę w Ossolinie.

Była to ósma edycja Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Szkołę Podstawową w Ossolinie.

Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „W cudownym świecie Makuszyńskiego”. Z powodu pandemii konieczne okazało się przeniesienie go w całości do przestrzeni wirtualnej.

– Mimo niesprzyjających okoliczności podjęliśmy decyzję, by kontynuować tradycję tego przedsięwzięcia, które każdego roku cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli z regionu świętokrzyskiego. Mieliśmy nadzieję, że przynajmniej finał konkursu można będzie zorganizować w sposób stacjonarny. Niestety, z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, okazało się to niemożliwe – mówi Iwona Staszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

Uczestnicy konkursu poproszeni zostali o nagranie prezentacji video z interpretacją fragmentów prozy Kornela Makuszyńskiego. Oceniało je jury pod przewodnictwem popularnego aktora Mateusza Damięckiego. Jurorzy zapoznali się z prezentacjami indywidualnie, a następnie, podczas wspólnej telekonferencji, ustalili werdykt.

Sztuka czytania   Jagoda Gruszecka

– Dzieci należy pochwalić za inwencję i podjęcie wyzwania, mimo nietypowych okoliczności. Jak wiadomo bardzo ważnym elementem wystąpień publicznych, jak sama nazwa wskazuje, jest obecność publiczności, która w naturalny sposób stawia przed uczestnikiem dodatkowe wymagania – dla niektórych czytanie w obecności innych ludzi może być tremujące, dla innych wręcz odwrotnie – może przysparzać radości i specyficznej dyscypliny w efekcie dodającej skrzydeł uczestnikowi i uroku samej prezentacji. Wystąpienia publiczne potrafią obudzić w występujących niezwykłe pokłady energii, a teksty czytane wobec innych często nabierają w takich warunkach dodatkowych walorów. W tym roku, niestety, nie udało się zaprezentować fragmentów prozy publicznie, tym bardziej każdemu, kto wystartował w konkursie należą się brawa i uznanie – podkreśla Mateusz Damięcki. – W bardzo wielu interpretacjach pojawiały się ciekawe próby postaciowania, a to już pierwszy krok do aktorstwa – dodał aktor. Pierwsze miejsce wywalczyła Apolonia Staszewska, która również przed rokiem zdobyła w konkursie główną nagrodę w swojej kategorii wiekowej, czytając fragment „Starej Baśni” Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Sztuka czytania   Karol Rejak

Tym razem zaprezentowała wątek zaczerpnięty z książki „Szaleństwa panny Ewy”. Drugie miejsce zajął Karol Rejak, a trzecie – ex aequo: Jagoda Gruszecka i Michał Mucha. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Drozdowska, Julia Wójcik i Damian Mroczek. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Konkurs został dofinansowany ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego i powiatu sandomierskiego.

Sztuka czytania   Michał Mucha

Koordynatorem przedsięwzięcia była Ilona Kosiarska. – Konkurs Pięknego Czytania towarzyszy piknikom historycznym, które organizujemy od 2012 roku w sąsiedztwie ruin zamku kanclerza Jerzego Ossolińskiego. Zaczęło się trochę przypadkowo. Podczas pierwszej imprezy postanowiliśmy przypomnieć wybitne osoby, które dawnymi czasy odwiedzały Ossolin. Jedną z takich postaci był Stefan Żeromski, wielokrotnie goszczący w naszej miejscowości. Uznaliśmy, że przy okazji warto byłoby przypomnieć jego twórczość i zachęcić młodzież z całego regionu do tego, by sięgnęła do tej znakomitej literatury. Właśnie Żeromskiemu dedykowany był pierwszy z konkursów. Później przyszła kolej na innych tytanów polskiego pióra: Sienkiewicza, Prusa, Reymonta, Orzeszkową, Dąbrowską i Kraszewskiego. Kilka razy na finał konkursowych zmagań udało nam się zaprosić przedstawicieli rodzin wybitnych pisarzy. Podejmowaliśmy u nas m.in. prawnuczkę Henryka Sienkiewicza i Ewę Załęską-Szczepka, cioteczną wnuczkę Władysława Reymonta, zarazem jego najbliższą żyjącą krewną – mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”, współorganizator konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..