Nietradycyjną formę ma w tym roku VIII Tydzień Historyczny, noszący od ubiegłego roku imię Kazimierza Wiszniowskiego.
Pandemiczny rok, wprowadzone z związku z tym rządowe obostrzenia, uniemożliwiły Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu na zorganizowanie dorocznych, listopadowych spotkań poświęconych historii, kulturze
- Wystawa i zestawienie publikacji związanych z regionem są swoistym zastępstwem za Tydzień Historyczny, który w tych dniach powinien się odbyć, ale z wiadomych względów niestety nie mógł dojść do skutku. Po raz ósmy w tym roku, w dniach po Narodowym Święcie Niepodległości, spotkalibyśmy się w murach naszej biblioteki, by wysłuchać kolejnych fantastycznych wykładów zaproszonych prelegentów w ramach wspomnianego Tygodnia Historycznego, cyklicznego wydarzenia, którego pomysłodawcą był nieodżałowany śp. Kazimierz Wiszniowski, wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, działającego przy parafii ojców dominikanów, społecznik, animator kultury i były wojewódzki kurator oświaty - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. - Ponieważ nie mogliśmy zorganizować tradycyjnych spotkań, postanowiliśmy przygotować materiały dotyczące Tarnobrzega i regionu, które publikujemy na stronie internetowej biblioteki.
W zbiorach biblioteki są także archiwalne broszury. Biblioteka Pedagogiczna w TarnobrzeguNa ekspozycji (TUTAJ) znalazły się książki, czasopisma, oryginały lub kserokopie dokumentów archiwalnych, broszur, maszynopisów pozyskanych z muzeów lub archiwów, pochodzące z Biblioteki Pedagogicznej. Niektóre z nich, jak chociażby „Chata. Pismo kulturalno-historyczne gminy Gorzyce”, ukazujące się sukcesywnie, można nabyć w tarnobrzeskiej książnicy.
- W swoich zbiorach posiadamy prace dyplomowe mieszkańców regionu, które są materiałami unikalnymi, ale dostępnymi w naszej czytelni. Prawdziwym białym krukiem jest „Kronika Klubu Inteligencji Katolickiej przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu”, którą zaczął prowadzić w 2004 roku Jan Rawski, a zakończył ją wraz ze śmiercią Kazimierza Wiszniowskiego. Niektóre dokumenty wypożyczamy także do domu, z tym że na krótki, kilkudniowy termin. Jest również cały czas możliwość zamówienia skanu wybranego materiału - dodaje Anna Żarów.
Wystawę i zestawienie bibliograficzne przygotowały Ewa Fajt, Małgorzata Fajt oraz Stefania Dudzik-Bartosiewicz.