Biblioteka Pedagogiczna przygotowała wystawę z okazji 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.
Ekspozycji, która prezentowana jest online, towarzyszy zestawienie bibliograficzne książek i artykułów, znajdujących się w zbiorach biblioteki.
Pokazane zostały przede wszystkim publikacje ze zbiorów biblioteki. Marta Woynarowska /Foto GośćJak przystało na bibliotekę, na wystawie i towarzyszącej jej bibliografii pierwsze skrzypce grają książki, ale nie tylko te, które ukazały się nakładem znanych wydawnictw, ale również opracowania autorów z regionu, czy inne trudnodostępne materiały.
- W naszych zbiorach posiadamy materiały unikalne, ale dostępne w naszej czytelni. Niektóre dokumenty wypożyczamy także do domu, z tym że na krótki, kilkudniowy termin. Jest również cały czas możliwość zamówienia skanu wybranego materiału. Biblioteka bowiem pracuje, chociaż naturalnie w innym trybie - dodaje Anna Żarów.
Wystawę (ZOBACZYSZ TUTAJ) i zestawienie bibliograficzne (ZOBACZYSZ TUTAJ) przygotowały Ewa Fajt, Małgorzata Fajt oraz Stefania Dudzik-Bartosiewicz.
Nie zabrakło także elementów powstańczej ikonografii. Marta Woynarowska /Foto GośćObok zdjęć książek, skanów dokumentów, którym towarzyszą krótkie komentarze odnoszące się do genezy i przebiegu powstania listopadowego, można obejrzeć obrazy polskich malarzy ukazujące powstańcze epizody. Autorki ekspozycję zamknęły dziełami literackimi i muzycznymi, będącymi reakcjami na upadek zrywu i oddającymi atmosferę towarzyszącą Wielkiej Emigracji.
Jak zaznaczyła Anna Żarów osoby zainteresowane prezentowanymi materiałami, mogą je zamówić jako skany lub wypożyczyć w formie zamówień wysyłkowych. W wyjątkowych sytuacjach istnieje także możliwość wypożyczenia po wcześniejszym zamówieniu złożonym internetowo lub telefonicznie.
- Wśród czytelników mamy spore grono osób starszych, które niekoniecznie korzystają z internetu. Także z myślą o nich postanowiliśmy umożliwić wypożyczanie książek, które odbierane są przy wejściu do wypożyczalni, gdzie także odbierane są zwroty. Wszystko utrzymane jest w ostrym reżimie sanitarnym, tak z uwagi na bezpieczeństwo pracowników biblioteki, jak i naszych czytelników - podkreśla Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.