Nowy numer 32/2022 Archiwum

Tarnobrzeg. Powstanie w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna przygotowała wystawę z okazji 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.

Ekspozycji, która prezentowana jest online, towarzyszy zestawienie bibliograficzne książek i artykułów, znajdujących się w zbiorach biblioteki.

Tarnobrzeg. Powstanie w bibliotece   Pokazane zostały przede wszystkim publikacje ze zbiorów biblioteki. Marta Woynarowska /Foto Gość

Jak przystało na bibliotekę, na wystawie i towarzyszącej jej bibliografii pierwsze skrzypce grają książki, ale nie tylko te, które ukazały się nakładem znanych wydawnictw, ale również opracowania autorów z regionu, czy inne trudnodostępne materiały.

- W naszych zbiorach posiadamy materiały unikalne, ale dostępne w naszej czytelni. Niektóre dokumenty wypożyczamy także do domu, z tym że na krótki, kilkudniowy termin. Jest również cały czas możliwość zamówienia skanu wybranego materiału. Biblioteka bowiem pracuje, chociaż naturalnie w innym trybie - dodaje Anna Żarów.

Wystawę (ZOBACZYSZ TUTAJ) i zestawienie bibliograficzne (ZOBACZYSZ TUTAJ) przygotowały Ewa Fajt, Małgorzata Fajt oraz Stefania Dudzik-Bartosiewicz.

Tarnobrzeg. Powstanie w bibliotece   Nie zabrakło także elementów powstańczej ikonografii. Marta Woynarowska /Foto Gość

Obok zdjęć książek, skanów dokumentów, którym towarzyszą krótkie komentarze odnoszące się do genezy i przebiegu powstania listopadowego, można obejrzeć obrazy polskich malarzy ukazujące powstańcze epizody. Autorki ekspozycję zamknęły dziełami literackimi i muzycznymi, będącymi reakcjami na upadek zrywu i oddającymi atmosferę towarzyszącą Wielkiej Emigracji.

Jak zaznaczyła Anna Żarów osoby zainteresowane prezentowanymi materiałami, mogą je zamówić jako skany lub wypożyczyć w formie zamówień wysyłkowych. W wyjątkowych sytuacjach istnieje także możliwość wypożyczenia po wcześniejszym zamówieniu złożonym internetowo lub telefonicznie.

- Wśród czytelników mamy spore grono osób starszych, które niekoniecznie korzystają z internetu. Także z myślą o nich postanowiliśmy umożliwić wypożyczanie książek, które odbierane są przy wejściu do wypożyczalni, gdzie także odbierane są zwroty. Wszystko utrzymane jest w ostrym reżimie sanitarnym, tak z uwagi na bezpieczeństwo pracowników biblioteki, jak i naszych czytelników - podkreśla Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama