Na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury prezentowana jest online wystawa "Sztuka integracji".
Na ekspozycji, którą, z uwagi na zamknięcie instytucji kultury z powodu pandemii, można oglądać tylko w internecie, prezentowane są prace uczestników wrześniowego pleneru, jaki odbył się w ramach IX Tarnobrzeskich Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie.
- Od kilku lat Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu organizuje owe dni. W tym roku obok tradycyjnego Biegu Solidarności i innych wydarzeń towarzyszących, zaplanowany został plener malarski. Planowaliśmy początkowo, iż wezmą w nim udział także dzieci i młodzież, ale z uwagi na zagrożenie epidemią spowodowaną przez koronawirus, zapadła decyzja, iż będzie on skierowany do uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Domu Dziennego Pobytu i Domu Senior Plus - wyjaśnia artysta - plastyk Karolina Bednarska, która prowadziła zajęcia plenerowe.
Warto zwrócić uwagę na widoczną w niektórych obrazach inspirację gry światła i cienia, albo też kładzenie nacisku na kolor - mówi Karolina Bednarska. Karolina BednarskaWzięło w nim udział 13 osób, mających większe lub mniejsze doświadczenie w malarstwie artystycznym. Wprawdzie nie było wyjazdu, czy dalszego wyjścia w plener, niemniej uczestnicy mogli poczuć atmosferę prawdziwych plenerów, wyszli bowiem ze sztalugami do ogrodu. Tematem powstających prac, zgodnie z zamysłem Karoliny Bednarskiej, była martwa natura.
Tematem pleneru była martwa natura. Karolina Bednarska- Zaaranżowałam kompozycję z wielu przedmiotów, rozłożonych na fantazyjnie udrapowanej materii, tak by każdy mógł wybrać coś, co go zainteresuje, zainspiruje. Plener trwał dwa dni, a piękna prawdziwie letnia aura pozwoliła nam korzystać z ogrodu. Wszystkie prace powstały w technice akrylu, ale każda z nich oddała indywidualność twórcy, jego widzenie. Były zatem obrazy przedstawiające pełny ogląd, ale także bardzo wybiórcze, bliskie kadry ujmujące jeden, może dwa przedmioty ukazane w sposób realistyczny lub też przetworzony przez artystyczne widzenie autora. Warto zwrócić uwagę na widoczną w niektórych obrazach inspirację gry światła i cienia, albo też kładzenie nacisku na kolor - mówi Karolina Bednarska. - Wystawa pokazuje, że sztuka powinna otwierać na świat i dawać możliwość wyrażania swoich uczuć i emocji. Cieszymy się, że spotkanie to pozwoliło na wzajemne poznanie się i zaprezentowanie efektów aktywności artystycznej seniorów oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.
Na ekspozycji prezentowana jest tylko część obrazów, niektóre bowiem zostały ofiarowane zaprzyjaźnionym instytucjom.
Wystawę można oglądać na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury (SZTUKA INTEGRACJI)