Od najbliższego poniedziałku zacznie działać "Niebieski telefon".
Jest to inicjatywa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu, adresowana przede wszystkim do dzieci, które doświadczyły przemocy w domu lub w szkole, ale placówka zachęca do sięgania po podany numer również dorosłych, rodziców i nauczycieli, będących świadkami stosowania przemocy wobec młodszych.
- Z wielu stron docierają do nas informacje o niepokojącej ilości tego typu przypadków. Dowiadujemy się o nich od znajomych, nauczycieli, rodziców, samych dzieci podczas wizyt w naszej placówce w ramach porad lub terapii. Uznaliśmy, że konieczne jest podjęcie dodatkowych działań. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu „Niebieskiego telefonu”, czyli mówiąc krótko telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, pod którym będą mogły znaleźć pomoc - mówi Jacek Kulasa, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Z ogólnopolskich danych wynika, iż czas pandemii spowodował zatrważający wzrost przypadków stosowania przemocy wobec dzieci. Statystyki podają, że aż 27 procent z nich doświadczyło przemocy w domach. Co dziesiąte dziecko doświadczyło jej ze strony swoich najbliższych. Tyle samo zostało wykorzystanych seksualnie.
- Dzieciom zamkniętym w domach brakuje ruchu, kontaktu z rówieśnikami. Gdzieś tę dziecięcą energię muszą wyładować, a rodzice, którzy również często pracują zdalnie w domach, nie mają albo czasu, albo cierpliwości, umiejętności i czasami dochodzi do zdarzeń będących bliskimi przemocy, albo wręcz mających jej pełne znamiona. Naturalnie nasz telefon w żadnym wypadku nie wchodzi w kompetencje i nie wyręcza służb zajmujących się zakładaniem „Niebieskiej karty”. Jest on skierowany przede wszystkim do uczniów, także nauczycieli, rodziców, niewiedzących gdzie mogą uzyskać pomoc. Tę w formie porady, do kogo, gdzie i jak mogą się zwrócić, udzielą nasi doświadczeni specjaliści, czyli psycholog, pedagog. Jeżeli ktoś zgłosi konkretną sprawę, wówczas skierujemy ją do właściwych organów - wyjaśnia Jacek Kulasa.
Pod numer 535 945 660, czyli „Niebieski telefon”, można będzie dzwonić we wtorki w godz. 16 - 18 oraz w czwartki w godz. 11 - 13. Dyżury będą pełnić pracownicy tarnobrzeskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
- Gdyby okazało się, że te dwa terminy są niewystarczające, wówczas poszerzymy dyżury o jeszcze jeden dzień - dodaje dyrektor poradni.
Należy dodać, iż w związku ze wzrostem przypadków, których dzieci stały się ofiarą przemocy, w całym kraju prowadzona jest kampania „Zakrywaj usta, ale nie milcz, gdy widzisz przemoc” zainicjowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.