Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowa Dęba. Wolność dla działek

Dzięki rządowej decyzji o budowie obwodnicy Nowej Dęby, tereny dotychczas zarezerwowane pod jej dawny przebieg, mogą wkrótce zmienić swoje przeznaczenie.

Teren pod budowę obwodnicy został zabezpieczony pod koniec lat 80. i do tej pory znajduje się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta i gminy, a także w ogólnych zapisach planu zagospodarowania przestrzennego województwa podkarpackiego. To działki począwszy od Tarnowskiej Woli wzdłuż torów, aż do ul. Sikorskiego w Porębach Dębskich.

Tegoroczna rządowa decyzja o budowie obwodnicy Nowej Dęby pozwoliła radnym miejskim podjąć uchwały o przystąpieniu do zmiany wspomnianego studium. Obwodnice obecnie buduje się na podstawie specjalnych decyzji o realizacji inwestycji drogowej, dlatego też niecelowe było utrzymywanie dotychczasowego stanu rzeczy, który uniemożliwiał zagospodarowanie części nieruchomości.

- Ostateczny kształt obwodnicy zostanie przyjęty za ok. 2 lata, po wybraniu odpowiedniego wariantu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział Rzeszów i nie musimy utrzymywać na ten cel żadnej rezerwy, bo decyzje specjalistów mogą się mijać z takim założeniem, jak obecne. Zresztą sami nie widzimy dziś takiego przebiegu, jaki został zaproponowany przed laty - informuje burmistrz Wiesław Ordon.

Po podjęciu przez radę miejską stosownych uchwał, został rozpisany przetarg na wykonawcę zmian w zapisach studium, który wygrała firma Damkar z Ćmińska. Jej zadaniem będzie wprowadzenie aktualizacji w studium dla miasta oraz gminy w obszarze zarezerwowanym pod „starą” obwodnicę Nowej Dęby.

- Jest to nasza odpowiedź na wnioski mieszkańców, którzy w tej sprawie interweniowali w radzie miejskiej. Okoliczności, jakie zaistniały w związku z projektowaniem nowego przebiegu obwodnicy, pozwolą mieszkańcom uaktywnić swoje działki, na których może rozwijać się budownictwo mieszkaniowe czy działalność gospodarcza - komentuje rozpoczęcie prac nad zmianami w studiach przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

Umowa przewiduje wykonanie zadania do końca września 2022 r. Zainteresowani będą publicznie informowani o procedurze przygotowania zmian w studiach, dlatego powinni śledzić stronę gminy, aby nie przeoczyć terminów wnoszenia uwag.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama