Nowy numer 32/2022 Archiwum

Jeden z najnowocześniejszych w Europie…

...zakładów karnych dla kobiet ma powstać w Chmielowie.

Za tydzień Rada Miejska Nowej Dęby podejmie uchwałę w sprawie przekazania gruntów gminnych pod budowę obiektu. Uroczyste podpisanie aktu notarialnego zaplanowane jest na 30 listopada tego roku.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, więc wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko.

Idea budowy zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie nie jest nowa. Działania w kwestii rozbudowy Aresztu Śledczego w Nisku - Oddział Zewnętrzny, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie jeszcze w roku 2005, kiedy w formie darowizny Skarb Państwa otrzymał działki o powierzchni 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie ówczesnej wiceminister Beaty Kępy. Po wyborach parlamentarnych w 2007 roku, nastąpiła zmiana koncepcji i władze państwowe zdecydowały się na inwestycję w więzienie w Opolu Lubelskim.

- Dziś wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną - dodaje burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

Według obecnych planów, w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla około 250 kobiet, co łącznie z już istniejącymi oddziałami, da około 460 miejsc dla osadzonych. W części pomieszczeń, przeznaczonych na spotkania rodzinne, nie będzie posiadała krat w oknach, co ma nadawać im przyjaznego charakteru. Ponadto fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

Poza więziennymi murami zostanie usytuowany dom przejściowy, będący nową formą pracy z osadzonymi, opartej na resocjalizacji i samokontroli osób pozbawionych wolności. Podstawą pobytu będą zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływanie resocjalizacyjne.

W nowym obiekcie karnym, będzie również działał oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

To nie wszystkie nowe rozwiązania. Na terenie zakładu karnego powstanie hala o powierzchni 1500 - 1700 metrów kwadratowych, w której będzie możliwość prowadzenia różnych rodzajów produkcji. Przy niej znajdą się także magazyny oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne.

Ponadto kompleks będzie posiadał całe zaplecze, niezbędne do funkcjonowania zakładu karnego, czyli: poczekalnię dla osób odwiedzających, sale widzeń, punkty przyjęć i magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 mln zł i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Start inwestycji przewidziany jest na przyszły rok, prace potrwają od dwóch do trzech lat.

Władze gminy oraz mieszkańcy samego Chmielowa w związku z powstaniem nowoczesnego zakładu karnego liczą na nowe możliwości dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To również nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli też na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama