Infolinia i platforma dla potrzebujących wsparcia

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły specjalną infolinię oraz platformę, na które instytucje mogą zgłaszać potrzebę wsparcia ich działań.

2m 14s

Pod numerem 800 100 115 pracownicy placówek pomocy społecznej i organizacji pozarządowych mogą przez całą dobę składać wnioski z prośbą o wsparcie dla nich oraz ich podopiecznych. Informacja ta natychmiast trafia do koordynatora z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zajmuje się realizacją zadania.

Infolinia jest dodatkowym narzędziem komunikacji, służącym szybkiemu przekazaniu prośby o pomoc i nadaniu jej biegu, w przypadku gdyby pojawiły się trudności ze złożeniem stosownego wniosku poprzez internetową aplikację „Platforma wsparcia WOT” lub w formie tradycyjnej, czyli za pomocą pisma czy faksu.

„Platforma Wsparcia WOT”, umożliwiająca składanie wniosku o pomoc w maksymalnie uproszczonej i odbiurokratyzowanej formie, powstała w marcu tego roku, podczas wiosennej fali epidemii.

Do tej pory na platformie zarejestrowało się blisko 40 podmiotów, które złożyły ok. 200 wniosków o pomoc do 3. PBOT. Najczęściej korzystały z niej wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej, zespoły zarządzania kryzysowego, szpitale, centrum krwiodawstwa oraz organizacje charytatywne.

Obecnie z powodu nasilenia się epidemii, a co za tym idzie - wzrostem zaangażowania różnych instytucji w działania przeciwkryzysowe, zwiększyła się też liczba wniosków o wsparcie przez terytorialsów z Podkarpacia. „Platforma Wsparcia WOT” to aplikacja webowa dostępna pod adresem: https://pomocwot.ron.mil.pl/, mogą z niej korzystać tylko zarejestrowane podmioty. Aby dokonać rejestracji należy wysłać e-mail z wnioskiem o rejestrację na adres: pomocwot@mon.gov.pl, w odpowiedzi wnioskodawca otrzyma wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do rejestracji. Po przejściu rejestracji użytkownik otrzymuje pełen dostęp do usługi.

Całkowity nadzór nad składanymi wnioskami mają wojewodowie, którzy po ocenienie danego wniosku decydują o jego przyjęciu bądź odrzuceniu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, wniosek trafia do brygady właściwej dla danego regionu.

Obsługa aplikacji ogranicza się do wypełnienia interaktywnego formularza,  w którym wnioskodawca wskazuje miejsce i zakres pomocy oraz nadaje jej priorytet. Formularz ten jest widoczny dla koordynatora WOT, który pod wskazany adres kieruje żołnierzy 3. PBOT z pomocą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..