Dwa tarnobrzeskie stowarzyszenia połączyły siły, by stworzyć w mieście centrum wolontariatu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych oraz Stowarzyszenie Plus postanowiły wspólnie powołać centrum wspierające i koordynujące działania organizacji pozarządowych zajmujących się różnego rodzaju działalnością wolontariacką. Stało się to możliwe, dzięki przychylności władz miasta, które przekazały w nieodpłatne użytkowanie lokal w budynku komunalnym przy placu Bartosza Głowackiego 34.
- Była to decyzja pana prezydenta Dariusza Bożka, który zgodził się nam na bezczynszowe - za media będziemy sami płacić - udostępnienie lokalu pod wszakże warunkami. Pierwszy - z nowego lokum mają korzystać oba stowarzyszenia, które dotychczas nie miały swoich siedzib i mieściły się albo w domu prywatnym, albo w pomieszczeniach udostępnianych okazjonalnie przez szkoły, urzędy itp. Drugi - lokal będzie także pełnił rolę siedziby Młodzieżowej Rady Miasta, która po utrudnieniach spowodowanych przez epidemię COVID-19, zostanie wreszcie wybrana na nową kadencję. I trzeci warunek - to powstanie Tarnobrzeskiego Centrum Wolontariatu - mówi Sławomir Partyka ze Stowarzyszenia Plus.
W Tarnobrzegu działa bowiem bardzo liczna grupa stowarzyszeń, grup i kół zajmujących się wolontariatem. Ich działania skierowane są do bardzo różnorodnych grup społecznych, wspierają również wiele przedsięwzięć o bardzo zróżnicowanym charakterze. Idei powołania centrum przyświeca chęć łączenia sił w przypadku organizacji dużych akcji charytatywnych, a także wzajemnego uzupełniania i wspierania się w prowadzonej działalności.
Lokal wymaga remontu i wyposażenia w meble i sprzęt. Sławomir Partyka- W większej grupie większa siła - stwierdza Sławomir Partyka. - Chcemy także „wypuszczać” z centrum pomysły na nowe inicjatywy, szybko reagować na potrzeby zgłaszane przez organizacje pozarządowe, np. schronisko dla zwierząt itd. poprzez kierowanie je do odpowiednich grup wolontariackich. Podsumowując marzy się nam szeroka współpraca.
By jednak centrum mogło ruszyć pełną parą, lokal musi przejść konieczny remont, a później należy go wyposażyć w meble i niezbędny sprzęt biurowy. Obok pomieszczeń o charakterze biurowym, zaplecza socjalnego, ma powstać także sala konferencyjna, niezbędna w przypadku większych zebrań, spotkań integracyjnych oraz szkoleń itp.
W chwili obecnej prowadzona jest zbiórka materiałów potrzebnych do remontu oraz pieniężna na zakup mebli i sprzętu. Na prośby obu stowarzyszeń już odpowiedziało kilka tarnobrzeskich firm, dostarczając potrzebne rzeczy, w tym m.in. sprzęt elektryczny, farby. Jedno z przedsiębiorstw obiecało pomalować cały lokal.
- Marzy się nam wykonanie wszystkich prac w ciągu miesiąca, by lokal był gotowy na 5 grudnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wolontariatu - mówi S. Partyka.
Osoby pragnące wesprzeć tworzenie Tarnobrzeskiego Centrum Wolontariatu szczegółowe informacje mogą znaleźć na profilu facebookowym Stowarzyszenia Plus.