Święto Niepodległości w Tarnobrzegu uczczą piknikiem historycznym. Ma być patriotycznie i radośnie.
Piknik zwieńczy realizowany przez Stowarzyszenie "Plus" projekt "Tarnobrzeg na drodze do Niepodległej", dofinansowany z Programu Wieloletniego "Niepodległa". W jego ramach zostało przeprowadzonych ponad 20 żywych lekcji historii, które odbywały się w tarnobrzeskich przedszkolach, szkołach, warsztatach terapii zajęciowej, domach dziennego pobytu oraz innych placówkach opiekuńczych.
Członkowie stowarzyszenia, ubrani w historyczne XVII-wieczne stroje, przybliżali obyczaje, życie ówczesnej szlachty, a także wprowadzali w arkana sztuk walki.
- Projekt udało się nam zrealizować właściwie z powodu obostrzeń, wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią COVID-19. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale tak jest. Otóż, w pierwszym rozdaniu nasz wniosek nie załapał się na listę dotacyjną. Niemniej wiosną otrzymaliśmy telefon z Biura Programu "Niepodległa" z zapytaniem, czy jesteśmy skłonni realizować nasz projekt. Okazało się, że po rezygnacji części organizacji z ich planów, którym na przeszkodzie stanęły antycovidowe zakazy, możemy otrzymać dotację. Zmodyfikowaliśmy nieco nasz projekt, dostosowując w pełni do obowiązujących zasad sanitarnych - wyjaśnia Sławomir Partyka ze Stowarzyszenia "Plus".
Lekcja z udziałem przedszkolaków. Stowarzyszenie "Plus"Lekcje odbywały się w sezonie letnim w plenerach, w niewielkich grupach, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Podsumowaniem projektu miał być piknik historyczny, zorganizowany 11 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, z licznym udziałem tarnobrzeżan. Zakaz zgromadzeń wprowadzony przez rząd w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem wymusił na organizatorach zmiany.
- Zadzwoniłem do dyrektora Biura Programu "Niepodległa" z pytaniem, czy możemy w zaistniałej sytuacji zorganizować piknik w wersji online. Okazało się, że nie ma żadnych przeszkód. Dlatego 11 listopada zapraszamy tarnobrzeżan mieszkających w naszym mieście, jak i poza nim, poza granicami Polski, oraz wszystkich interesujących się kulturą sarmacką przed monitory komputerowe. Startujemy o godz. 13, kiedy rozpocznie się pierwsze nasze wejście - zaprasza S. Partyka.
Piknik odbędzie się w formie 4 wejść, transmitowanych na żywo na profilu facebookowym Stowarzyszenia "Plus" oraz innych zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Każde wejście będzie poświęcone konkretnej tematyce. O godz. 13 widzowie zapoznają się z modą wieku XVII, o 14.00 będzie mowa o teorii sztuki walki szablą polską, a jej praktyczne zastosowanie zostanie zaprezentowane podczas ostatniego wejścia o godz. 16, kiedy dojdzie do pojedynku Wołodyjowski kontra Kmicic. Czy także tym razem pan Andrzej będzie prosić: "Kończ... waść!... wstydu... oszczędź!..."? Zobaczymy! Natomiast o 15.00 będzie można zapoznać się z XVII-wieczną musztrą różnych formacji wojskowych.
Prezentacje odbędą się na żywo w tarnobrzeskich plenerach.