Konkurs "Znani i nieznani twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego" rozstrzygnięty.
Wczoraj, w zaostrzonych rygorach sanitarnych, w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Uczestnicy mieli przygotować projekty wizytówek osób związanych z COP: Eugeniusza Kwiatkowskiego, Ignacego Mościckiego, Tadeusza Kasprzyckiego, Rafała Ekielskiego, Stefana Pragłowskiego, Jana Prota, Marcelego Siedlanowskiego, Aleksandera Sipowicza i Wacława Szukiewicza, które miały stanowić element gry planszowej przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną.
- Postanowiliśmy przyznać cztery równorzędne nagrody, mimo iż w regulaminie przewidziane były trzy miejsca premiowane. Prace zgłoszone przez laureatów, którymi zostali: Zuzanna Bobruś, Jakub Grzywacz, Jolanta Raźniewska-Burczak, Dorota Witas, były na tak wyrównanym poziomie, iż niemożliwym stało się wyłonienie tylko trzech najlepszych - zaznacza Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Zwycięskie projekty stały się podstawą do opracowania przez Annę Słodownik, pracownicę BP, wizytówek, które zostały wczoraj po raz pierwszy użyte w grze planszowej „SHL-ką przez COP”.
- Z uwagi na bezpieczeństwo, ale także obowiązujące obostrzenia, nie mogliśmy zaprezentować szerszej publiczności naszej nowej gry. Nie możemy także, jak to było w przypadku „Lasowiaka”, cieszącego się ogromną popularnością, zaprosić do nas uczniów tarnobrzeskich szkół, by mogli zagrać i tym samym poznać bliżej historię COP i ludzi go tworzących. Czekamy na lepsze, bezpieczniejsze czasy, kiedy uczniowie wrócą do normalnych zajęć, a my będziemy mogli bez obaw udostępniać „SHL-ką przez COP”. Opracowana przez nas gra może być ciekawą rozrywką zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych oraz pomocą dydaktyczną w edukacji historycznej, która przybliży znajomość Centralnego Okręgu Przemysłowego, jak się okazuje zagadnienia słabo znanego w Tarnobrzegu, mimo, iż także tutaj planowane były, a nawet częściowo poczynione ważne inwestycje - mówi A. Żarów.
Laureaci konkursu "Znani i nieznani twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego". Biblioteka PedagogicznaGrę „SHL-ką przez COP” zaprojektowali pracownicy biblioteki, począwszy od planszy, pionków po zasady. Plansza została oparta na autentycznej, zachowanej mapie COP z 1938 roku. Główną autorką gry jest Marta Król, którą od strony graficznej wspierała Anna Słodownik.
- Dzięki tej grze można poznać historię samego COP, ale także, a może przede wszystkim, postaci związane z nim, które przyczyniły się do rozwoju regionu. Gracz zdobywa pionki - wydrukowane przez nas na drukarce 3D - odnoszące się do powstałego tutaj przemysłu zbrojeniowego, lotniczego, motoryzacyjnego (stąd figurka motocykla SHL, który pojawia w tytule gry), spożywczego, a także wizytówki wynalazców, twórców, przemysłowców. Im więcej uda się mu ich zdobyć, a to jest główny cel gry, tym jest bliższy zwycięstwa. By otrzymać wizytówkę, trzeba odpowiedzieć na pytania, naturalnie dotyczące COP oraz jego twórców. W ten sposób przemycamy wiedzę historyczną - objaśnia zasady gry Marta Król.
Zarówno gra, jak i konkurs były realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Fundacji BGK w ramach programu Dzieci Kapitana Nemo.
Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym Libri.