Nisko. W realu i wirtualnie

Pierwszy mural można od dziś oglądać w Nisku.

Mural, przedstawiający trzech niżańskich bohaterów poległych w latach 1919-1920, znajduje się na ścianie budynku przy skrzyżowaniu ul. T. Kościuszki i Placu Wolności. Dodatkowo przy Liceum Ogólnokształcącym w Nisku znajduje się tablica informacyjna z kodem QR, pełniąca rolę odnośnika do muralu.

Jego wykonanie, w ramach projektu „W drodze po cud 1918-1920”, wspomógł finansowo program „Koalicje dla Niepodległej”.

Nisko. W realu i wirtualnie

- Celem projektu było przede wszystkim przypomnienie sylwetek bohaterów z Niska walczących o kształt granic na wschodzie kraju. Mam nadzieję, iż nikt obok tego miejsca nie przejdzie obojętnie, a niekonwencjonalne przestawienie historycznej wiedzy będzie atrakcyjne zwłaszcza dla młodych ludzi - powiedziała Alicja Sochacka, dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku, które to projekt zrealizowało.

Nisko. W realu i wirtualnie

Malowidło wykonane przez artystę z Sanoka Arkadiusza Andrejkowa przedstawia Stefana Kościółka, ppor. Jana Olechowskiego i ppor. Mariana Zarembę.  

- Dodatkową jego atrakcją jest aplikacja, która umożliwia spotkanie z bohaterami muralu w wirtualnej rzeczywistości, którzy głosami lektorów opowiadają o historii swojego życia- poinformowała Karolina Kutyła z Centrum Historii i Tradycji w Nisku.

Nisko. W realu i wirtualnie

Działanie aplikacji zaprezentował Radosław Maziarz z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku.

- Jej użycie jest proste. Wskazówki krok po kroku podane są na muralu. Przejrzenie zawartości zajmuje zaledwie cztery minuty, ale efekt  wirtualnego obcowania z naszymi bohaterami jest niesamowity - dodał pan Radosław.

Partnerami muralowego projektu było Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Nisku.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 45 na 8 listopada br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..