Podsumowano program EtnoPolska 2020. Realizował go Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach.
GOK otrzymał na ten cel 60 tys. złotych z Narodowego Centrum Kultury.
- Mimo wielu obostrzeń związanych z pandemią, udało nam się zrealizować wszystkie zamierzone efekty. Najważniejszym było jednak przeprowadzenie warsztatów z dziećmi i młodzieżą, należącymi do Zespołu Pieści i Tańca „Zaleszaki” oraz „Małe Zaleszaki”. W sumie były to aż 144 godziny tańca - podkreśla Sebastian Nabrzeski, koordynator projektu.
Warsztaty prowadziła Paulina Nowak, przygotowując jednocześnie choreografię występów scenicznych dla tańców ludowych. O aranżację muzyczną 10 utworów zadbał natomiast Andrzej Horoszko.
W projekcie wzięło udział 48 dzieci w wieku od 3 do 15 lat, które co tydzień spotykały się w GOK w Zaleszanach, aby ćwiczyć taneczne układy. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymali nowe stroje ludowe, które uszyła Spółdzielnia „Łęgowianka” z Bojanowa. W nowych strojach odbyła się także sesja fotograficzna w skansenie w Kolbuszowej, a zdjęcia z niej znajdą się na 200 kalendarzach na 2021 r. Prezes „Łęgowianki" Anita Ryba zapoznała też dzieci z historią strojów ludowych.
Ostatnim elementem projektu było nagranie występów scenicznych ZPiT "Zaleszaki" oraz Małe" Zaleszaki", które odbyło się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.
Więcej w papierowym wydaniu „Gościa Sandomierskiego” (nr 44 na 1 listopada br.).