Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowa Dęba. Czasami wystarczy zadzwonić

Dwa lata przy Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie działa już Centrum Zdrowia Psychicznego.

Pomoc w ciągu 72 godzin bez kolejek do psychiatrów, psychologów i terapeutów. Asystenci zdrowienia i leczenie w środowisku pacjenta - to tylko niektóre zalety korzystania z centrum - przypomina Katarzyna Sobieniewska z tarnobrzeskiego Starostwa Powiatowego.

Centrum składa się z oddziału stacjonarnego i dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, koordynuje zaś wszystko Punkt Zgłoszeniowo - Koordynacyjny.

- Kiedy pojawia się problem, pacjent nie musi przychodzić do nas osobiście. Na początek wystarczy telefon, bo w punkcie mamy dyżury psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych. Jeżeli sprawa może poczekać, umawiamy  pacjenta  do poradni, do lekarzy. Ale jeśli trzeba działać od razu - pomagamy  -dodaje Dorota Bielecka z CZP w Nowej Dębie.

Nowa Dęba. Czasami wystarczy zadzwonić

Jak podkreślają specjaliści z nowodębskiego centrum, ważne jest, by nie zwlekać z kontaktem w sytuacji, gdy dostrzegamy u siebie lub u naszych bliskich symptomy choroby. Nieleczona choroba psychiczna może mieć tragiczne w skutkach następstwa. Kiedy więc szukać pomocy?

- Wystarczy, że u osób które nie miały nigdy kłopotów z zasypianiem pojawi się bezsenność, albo objawy rozdrażnienia czy lęku. Zaburzenia depresyjne dotyczą około 35 proc.  populacji.  Każda zwłoka w udzieleniu pomocy może mieć fatalne skutki w niezbyt odległym czasie - ostrzega Marek Gronkowski, kierownik z nowodębskiego centrum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama